Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının covid-19 aşısına bakışı ve aşılanma isteğini etkileyen faktörler
Ankara training and research Hospital employees' perspective to the covid-19 vaccine and factors affecting the tendency of to be vaccinated
  1. Tez No: 682779
  2. Yazar: SANİYE NUR SİNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan hastane çalışanlarının Covid-19 aşısına bakışı ve aşılanma isteğini etkileyen faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.03.2021-30.04.2021 tarihleri arasında SBÜ. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan 18 yaş üzeri doktor, hemşire ve diğer hastane çalışanları dahil edildi. Çalışmamız hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul eden 347 kişiye sosyodemografik veri formu ile Covid-19 aşısı hakkında bazı kategorik sorular içeren anket formu ve Koronavirüs Korkusu Ölçeği (KKÖ) yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programı ile değerlendirildi. P0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to investigate the factors affecting the view of the Ankara Training and Research Hospital's staff to the Covid-19 vaccine and their tendency to be vaccinated. Materials and Methods: In this study, doctors, nurses and other hospital employees over the age of 18 working at SBÜ Ankara Training and Research Hospital between 01.03.2021 and 30.04.2021 were involved. After being informed about our study, a sociodemographic data form, a questionnaire containing some categorical questions about the Covid-19 vaccine, and the Coronavirus Fear Scale (CFS) were applied to 347 people who agreed to participate in the study by face-to-face interview method. The data collected during the research were statistically analyzed by using SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program. A p value of 0.05).