Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemi dönemindeki sigara kullanım alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of smoking habits of Ankara Training and Research Hospital health workers during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 682780
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda Covid-19 salgınında en ön safta yer alan ve enfeksiyon riskine en çok maruz kalan sağlık çalışanlarının bu dönemdeki sigara içme alışkanlıklarının, anksiyete durumlarının ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile hastaneye bağlı semt polikliniklerinde 01.03.2021-31.04.2021 tarihleri arasında yapıldı. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde halen çalışmakta olan 18 yaş üzeri her yaş grubundaki sigara kullanan, pandemi döneminde sigara kullanımını bırakan veya pandemi döneminde sigara kullanmaya başlayan sağlık çalışanları dahil edildi. Çalışma hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul eden 285 kişiye sosyodemografik veri formu ve sigara kullanım davranışlarını hakkında kategorik sorular içeren anket formu ile Beck Anksiyete Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programına aktarıldı ve bu program kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation Of Smoking Habits Of Ankara Training and Research Hospital Health Workers During The Covid-19 Pandemic Period Aim: In our study, it is aimed to evaluate the smoking habits, anxiety states and related factors of the health workers who are at the forefront of the Covid-19 epidemic and are most exposed to the risk of infection. Materials and Methods: The research was conducted between at 01 March 2021 and at 31 April 2021 in Ankara Training and Research Hospital and the district polyclinics of the hospital. The study included health workers who are still working in Ankara Training and Research Hospital, smoking in every age group over the age of 18, quitting smoking during the pandemic period or starting smoking during the pandemic period. After being informed about the study, sociodemographic data form, a questionnaire containing categorical questions about smoking behaviors and Beck Anxiety Inventory (BAI) were administered to 285 people who agreed to participate in the study by face-to-face interview method. The data collected during the research were transferred to the SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) program and statistical analysis was performed using this program. A p value of