Hazır giyim fason üreticilerinin sosyal uygunluk yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of apparel subcontractors in terms ofsocial compliance
  1. Tez No: 683106
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde birçok sektörde sürdürülebilirlik kavramı ve ilkeleri önemli bir yere sahiptir. Üreticilerin sürdürülebilir üretimi sağlaması, üretici ve tüketicilerde bu bilinci oluşturabilmek oldukça önemlidir. Bu bilince sahip tüketiciler, tüm üretim süreçlerini bilmek istemekte ve uygunluğunu sorgulamaktadır. Bu bağlamda sürdürülebilir üretimlerde şeffaflık kavramı ortaya çıkmaktadır. Şeffaflıkla ilgili en önemli adımlardan biri, bilgi paylaşımıdır. Bu bilgi paylaşımı, müşteri-tedarikçi arasındaki güven ilişkisini sağlamaktadır. Günümüzde konfeksiyon sektörü ile ilgili üretimler, neredeyse dünyanın her yerinde yapılmaktadır. Bundan dolayı kullanıcılar, istedikleri zaman kullandıkları ürünün uygunluğu hakkında bilgi almak, ürünün uygun şartlarda üretildiğini kontrol etmek isteyebilirler. Bu tez ile yapılan uygulamada sosyal uygunluk verilerine göre kullanılan birimlerin yeterlilikleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonunda ürünlere sadece moda ve giyinme odaklı bakmamak gerektiği, üretim süreçlerinin uyguluğunun ne kadar önemli olduğu gerçeği vurgulanmıştır. Çalışmada İzmir'de bulunan konfeksiyon üretim firmasının sosyal uygunluk denetimleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Sosyal uygunluk verilerinin öneminin anlaşılması için firma içi ve firma dışı uygulanabilecek önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonunda gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, sustainability concept and principles have an important place in many sectors. It is very important for producers to achieve sustainable production and to create this awareness among producers and consumers. Consumers with this awareness want to know all production processes and question their suitability. In this context, the concept of transparency in sustainable production appears. One of the most important steps in transparency is information sharing. This information sharing ensures the trust relationship between the customer and the supplier. Nowadays, the productions related to the garment sector are made almost everywhere in the world. Therefore, users may want to obtain information about the suitability of the product they use at any time and to check that the product is produced under suitable conditions. In this thesis, the competencies of the units used according to the social compliance data were evaluated. At the end of this study, it was emphasized that products should not only be focused on fashion and dressing, but how important the application of production processes are. In the study, the social compliance audits of the apparel manufacturing company in Izmir were examined and evaluated. At the end of the study, necessary suggestions were made.