Singülerliğe sahip özdeğer problemleri için asimptotik tahminler
Aysmptotic estimates for eigenvalue problems having singularities
  1. Tez No: 683154
  2. Yazar: SELDA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASKIZ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, (𝑎, 𝑏) aralığında iki singülerliğe sahip 𝑞(𝑥) potansiyel fonksiyonunu içeren y′′ + (𝜆 − 𝑞)𝑦 = 0, − ∞ < 𝑎 < 𝑥 < 𝑏 < ∞ denkleminin Dirichlet ve Neumann sınır koşullarının sağlanması durumunda 𝜆𝑛 özdeğerleri için asimptotik tahminler elde edilmiştir. Birinci bölümde, Sturm-Liouville teorisiyle ilgili temel bilgiler ve bazı örneklere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Prüfer dönüşümü ve bazı diğer dönüşümler kullanılarak [1] ve [2] çalışmalarına benzer yöntemler yardımıyla asimptotik sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak elde edilen sonuçlar ve öneriler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, asymptotics approximations for the eigenvalues 𝜆𝑛 are obtained in the case of Dirichlet and Neumann boundary conditions satisfied by the second order differential equations y′′ + (𝜆 − 𝑞)𝑦 = 0, − ∞ < 𝑎 < 𝑥 < 𝑏 < ∞ in which 𝑞(𝑥) has singularities at two points in the interval (𝑎, 𝑏). In the first part, the basic results related to the Sturm Liouville theory and some examples are given. In the second part using Prüfer transformation and some other transformations together with the similar results presented in [1],[2] are used to obtain asymptotics approximations. Finally, the obtained results and suggestions for further improvements are provided.