Hemodiyaliz hastalarına uygulanan pranayamanın yorgunluğa etkisi
The effect of pranayama applied to hemodialysis patients on fatigue
  1. Tez No: 683278
  2. Yazar: SÜMEYRA MİHRAP İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OVAYOLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma; hemodiyaliz hastalarına uygulanan pranayamanın yorgunluğa etkisini incelemek amacıyla 08.06.2020-30.10.2020 tarihleri arasında iki hastanenin hemodiyaliz ünitesinde randomize, kontrollü ve deneysel olarak yürütüldü. Araştırmanın evrenini hemodiyaliz ünitesindeki tüm hastalar, örneklemini ise araştırmaya katılmaya istekli olan ve kriterleri karşılayan hastalar oluşturdu. Çalışma pranayama (n: 30), relaksasyon (n: 30) ve kontrol grubu (n: 31) olmak üzere 91 hasta ile tamamlandı. Pranayama grubuna Nadi Shothana pranayama tekniği her gün 15-20 dakika olarak üç ay boyunca uygulandı. Relaksasyon grubuna ise büzük dudak solunumu her gün 15-20 dakika olarak üç ay boyunca uygulandı. Araştırmaya başlamadan önce gerekli olan izinler alındı. Veriler soru formu, Piper Yorgunluk Ölçeği (PYÖ), Vısual Analog Scale (VAS), vital ve laboratuvar bulgu formu ile toplandı. PYÖ, çalışma öncesi ve sonunda, laboratuvar bulgu formu başlangıçta, birinci, ikinci ve üçüncü ayın sonunda, vital bulgu formu ise hemodiyaliz seansının olduğu günlerde hemodiyalizden önce ve sonra, VAS ise hemodiyaliz günlerinde tedavinin bitiminde, diğer günlerde ise telefonla alınıp kaydedildi. PYÖ, dört alt boyuttan oluşmakta, ölçekten alınan toplam puan 0-10 arasında değişmekte ve puan arttıkça yorgunluk düzeyi de artmaktadır. Araştırmanın verileri uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a randomized, controlled, and experimental design in the Hemodialysis Unit of two hospitals between 08.06.2020-30.10.2020 to examine the effects of Pranayama, which is applied to hemodialysis patients, on fatigue. The universe of the study consisted of all patients in hemodialysis units, and the sampling consisted of patients who volunteered to participate in the study and who met the inclusion criteria. The study was completed with 91 patients as Pranayama Group (n: 30), Relaxation Group (n: 30), and Control Group (n: 31). The Nadi Shodhana Pranayama Technique was applied to the Pranayama Group every day for 15-20 minutes for 3 months. Pursed Lip Breathing was applied in the Relaxation Group for 3 months for 15-20 minutes a day. The required permissions were obtained before the study commenced. The data were collected with the Question Form, Piper Fatigue Scale (PFS), Vısual Analog Scale (VAS), and Vital and Laboratory Findings Form. PFS was applied before and after the study, the Laboratory Findings Form was applied in the beginning, at the end of the first, second and third months, and the Vital Findings Form was applied before and after the hemodialysis on the days of hemodialysis, and VAS was applied and recorded at the end of the treatment on hemodialysis days, and by phone on other days. The PFS consisted of four sub-dimensions, the total score that can be received from the scale varied between 0-10, and as the score increased, the level of fatigue increased. The data of the study were evaluated in computer medium. It was determined in the study that the mean value of the total and sub-dimension scores of the patients in Pranayama Group decreased at statistically significant levels (p0.05).