The effect of punch shear angle on shear force during the piercing process
İskele sürecinde zımba makas açısının makas kuvveti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 683688
  2. Yazar: HASHIM ABOULGASEM ALI ALASHARIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sac metal imalat prosesleri, sac metal parçaların delinmesi, damgalanması, kesilmesi ve bükülmesini yaygın olarak kullanır ve çeşitli prosesler ve bunların kombinasyonları sac metal parçalar için yaygın olarak kullanılır. Delme ve broşlama, gelen sacın kesildiği ve istenen şekle dönüştürüldüğü kesme işlemlerine bağlı olan iki ana işlemdir. Bu çalışmada, Al(1050)-1, Al(1050)-2 ve AISI304L-1, AISI304L-2 çelik numunelerinin perforasyon işlemi üzerindeki etkilerini üç farklı açıda (0°, 3°, 6°) araştırmaktadır. Bu deneyde test edilen test, Makine Mühendisliği Fakültesi laboratuvarında, sabit test laboratuvarında yapılan perforasyon testlerinde gerçekleştirilmiştir. Karabük Üniversitesi, Türkiye'de, oda sıcaklığında (25°C), 15 mm/dk hızda, Zwick Roell tip Z600 ile. Bu çalışma, delme işlemi sırasında kesme açısının kesme direnci üzerindeki etkisini bilmeyi amaçlamaktadır ve çelik St (AISI304L) -1'de aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır, başlangıçta açı 0 dereceydi ve maksimum kesme dayanımı idi, ancak açıyı 3 dereceden 6 dereceye değiştirmek, Mukavemet giderek azalır, yani kesme açısı arttıkça çelik numunede delme işlemi sırasında kesme kuvveti azalır. Alüminyum Al (1050)-1 için, alüminyumun maksimum mukavemeti 0° açısındaydı, açı 3°'den 6°'ye değiştirilirken mukavemet azalmaya başladı.
Özet (Çeviri)
Sheet metal fabrication processes widely use punching, stamping, cutting and bending of sheet metal parts, and various processes and their combinations are widely used for sheet metal parts. Punching and broaching are two major operations that depend on the shearing processes by which the incoming sheet metal is cut and transformed into the desired shape. This study investigates the perforation at three different angles (0°, 3°, 6°) for their effect on the perforating process of two samples Al(1050)-1, Al(1050)-2 and two samples of steel St (AISI304L)-2, St(AISI304L) - 1 Tested in this experiment, the test was carried out in perforation tests conducted in the laboratory in the Faculty of Mechanical Engineering, in the stationary test lab. At Karabuk University, Turkey, under room temperature (25°C), at a speed of 15 mm/min, with Zwick Roell type Z600. This study aims to know the effect of the shear angle on the shear resistance during the drilling process, and reached the following results in steel St (AISI304L) -1, initially the angle was 0 degrees, and the maximum shear strength was, but when changing the angle 3 degrees to 6 degrees, The strength is gradually decreasing, which means that as the shear angle increases, the shear force decreases during the drilling process in the steel sample. For aluminum Al (1050)-1, the maximum strength of aluminum was at the angle 0°, when changing the angle from 3° to 6° the strength began to decrease