Farklı geometriye sahip karbon nanotüp takviyeli plakların burkulma analizi
Buckling analysis of carbon nanotube-reinforced plates with different geometries
- Tez No: 683953
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında karbon nanotüp takviyeli plakların burkulma davranışı incelenmiştir. Burkulma analizleri farklı plak teorileri kullanılarak yapılmış olup farklı teorilerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Analiz edilen plak elemanlar farklı mesnetlenme durumları göz önüne alınarak incelenmiştir. Rombik plak, çarpık plak, trapez plak, simetrik olmayan trapez plak, eğik plak gibi farklı geometrik özelliklere sahip plaklar incelenmiştir. Farklı plak teorilerinin, mesnetlenme şekillerinin, geometrik özelliklerin, karbon nanotüp takviyesi dağılımlarının, düğün noktası sayısının burkulma davranışı üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir. Ayrıca aynı plak elemanları için titreşim ve eğilme analizleri de yapılmış olup sonuçları teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the buckling behavior of carbon nanotube reinforced plates is investigated. Obtained results using various plate theories are compared. Analyzed plates are chosen using different boundary conditions. Various plate types with different geometric characteristics such as rhombic plate, skew plate, trapeze plate, non- symmetric plate, inclined plate are studied. Comparative results for the effect of different plate theories, boundary conditions, geometric characteristics, distribution of carbon nanotubes, number of grid point on buckling behavior are demonstrated. Also, for the same plates, modal and bending analyzes are made and results are added in the thesis.