Pulslu manyetik alanın (PMA) Erugosquilla massavensis (Kossmann, 1880) (stomatopoda: crustacea) kaslarındaki kasılma kuvvetine etkisi
Effects on pulsed magnetic field (PMF) contraction forces in Erugosquilla massavensis (Kossman,1880)(stomatopoda, crustacea) in muscle
  1. Tez No: 683960
  2. Yazar: PELİN ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TÜRELİ BİLEN, DOÇ. AYKUT PELİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Biophysics, Aquatic Products, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balıkçılık Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı pulslu manyetik alanın (PMA) Erugosquilla massavensis (Kossman,1880) ön kazıcı ayağının merus segmentindeki lateral ekstensör kasının kasılma kuvvetine olan etkisini ve kasılma parametrelerini hesaplamaktır. Öncelikle E. massevensis bireyleri Kontrol (K) ve Pulslu Manyetik Alan (MA) grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Manyetik alan grubuna 30 gün boyunca günde 2saat 50 Hz, 1,5 mT pulslu manyetik alan uygulaması yapılmıştır. 30 günlük deney süresinin sonunda E. massevensis bireylerin ön kazıcı ayağı (merus-carpus-propus segmenti) alınarak hızlı bir şekilde biyomekanik kayıtları alınmıştır. E. massavensis'in merus segment lateral ekstansör kasından histolojik çalışmalar için kas dokusu örnekleri alınarak elektron mikroskobu görüntüleri kaydedilmiştir. Elektron mikroskobik sonuçlar incelendiğinde kontrol grubu kas örnekleri normal fizyolojik yapıda görünürken, manyetik alan grubu kas örneklerinde sarkolemmanın altında bulunan çekirdeklerde periferal hetreokromatin içeriğinde artış, perinuklear sisternalerda gelişme, sarkoplazmadaki mitokondriyalarda şişme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of the pulsed magnetic field (MF) on the isometric contractile characteristics of the lateral extensor muscles in raptorial claw of Erugosquilla massavensis (Kossman, 1880). Before, the experimental groups were divided into the two groups as a control (C) and magnetic field (MF). The E. massavensis in the PMF (MF) groups were exposed to the pulsed magnetic field at 50 Hz (1.5 mT intensity) for 2 h /30 days. At the end of 30 days experiment period Raptorial appendages (merus-carpus-propus segment) of E. massavensis were taken for biomechanical recordings. Muscle strips were taken from the merus segmet lateral extensor muscles of E. massavensis. Then it was recorded electron microscopy images of tissues taken from muscle preparations. Electron microscopy results showed the lateral extensor musle cells were affected by pulsed Magnetic Field. Control Groups were in normally physiological structure. Magnetic Filed Groups muscle samples were observed increase in peripheral hetrecromatin content in nuclei under the sarcolemma, expansion in the perinuclear cisterna and sweilling in the mitochondria in the sarcoplasma. When the mean biomechanical parameters were calculated, isometric contraction force mean of the control groups (Psarsı) 9.96±0.50 (mN), magnetic field groups (Psarsı) 8.35±0.55 (mN) were calculated. A statisctically significant difference was found between the isometric contraction force mean of the Control and MF groups.