Finite element analysis of the temperature distributionin a I.C. engine piston
İçten yanmalı bir motorda piston sıcaklık dağılımının sonlu eleman yöntemi ile analizi
- Tez No: 68413
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DEMİR BAYKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Öz İÇTEN YANMALI BİR MOTORDA PİSTON SICAKLIK DAĞILIMININ SONLU ELEMAN YÖNTEMİ İLE ANALİZİ Pasinlioğlu, M. Kürşat Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. A. Demir Bayka Kasım 1997, 132 sayfa İçten Yanmalı Motorlardan beklenen çalışma ömrünün ve özgül gücün giderek artmasıyla, piston sıcaklıklarının hesaplanması daha da fazla önem kazanmıştır. Bu tez, tipik bir içten yanmalı motor pistonuna ait sıcaklık dağılımının elde edilmesinde Sonlu Eleman Yönteminin bilgisayar programı ANSYS ile uygulanışını sistematik bir prosedür ile sunmaktadır. İlk aşamada, piston geometrisinin sonlu eleman modelini elde etmek üzere, tipik bir piston tasannu oluşturulmakta ve bu tasarım ağlandırılmaktadır. Pistondaki ağların oluşturulmasının ardından, ilgili ısıl yükler tasarımlanan modelin çeşitlibölgelerinde tanımlanmakta ve sıcaklık dağılımı profilinin elde edilmesi için Sonlu Eleman Yöntemi, ANSYS ile uygulanmaktadır. Analizin ikinci kısmında ise, oluşturulan piston geometrisinin sonlu eleman modeline segman grubu da eklenmekte ve piston-segman grubunun yeni sıcaklık dağılımı elde edilmektedir. İki adet sıkıştırma ve bir adet yağ segmanı bulunan segman grubunun motor yağı ile birlikte pistonun soğutulmasındaki etkisi hesaplanan yeni sıcaklık dağılımı ile belirgin olarak ortaya konmaktadır. Anahtar Kelimeler : Sonlu Eleman Yöntemi, Piston, Segman grubu, Katı Modelleme, İçten Yanmalı Motorlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINITE ELEMENT ANALYSIS OF THE TEMPERATURE DISTRIBUTION IN A I.C. ENGINE PISTON Pasinlioğlu, M. Kürşat M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. A. Demir Bayka November 1997, 132 pages Along with the increase in specific output and the longer expected service life of internal combustion engines, the determination of piston temperatures has attained greater significance. This thesis presents a systematic procedure in order to obtain the temperature distribution in a typical internal combustion engine piston, by using the finite element method with the well-known FEM software, ANSYS. As a first step, a typical piston design is constructed and meshed for obtaining the finite element model of the piston geometry. After the meshing step, the corresponding thermal loads are applied to the various locations of the generated piston geometry, and the solution of the applied loads is performed with the ANSYS program in order to obtain the temperature distribution profile within the piston. In the second iiipart of the analysis, the ring pack is added to the generated finite element model of the piston geometry, and the resulting new temperature distribution of the combined piston-ring pack is obtained. The reflected effect of the ring pack, having two compression rings and one ©il ring, on the piston cooling is verified with the newly determined temperature distribution contour of the piston, accounting for the rings and engine oil. Keywords : Finite Element Method, Piston, Ring Pack, Solid Modeling, Internal Combustion Engines. IV