Müzik öğretmenlerinin uzaktan piyano eğitimine yönelik öz yeterlik ve yarar algıları
Self-efficiency and the benefit perceptions of music teachers for distance piano education
- Tez No: 739230
- Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Öğrenen ve öğretenlerin birbirinden bağımsız mekânlarda olduğu uzaktan eğitim, salgın hastalıklar, eğitim gören ve veren kişilerin uzak mesafelerde olması vb. sebeplerle tercih edilmektedir. Eğitimin birçok alanında olduğu gibi özengen piyano eğitiminde de Covid-19 nedeniyle eğitime ara verilmiştir. Bu süreçte eğitim veren bazı kurumlar uzaktan piyano eğitiminin yararlı olmayacağını düşünerek derslere ara vermiş, bazı kurumlar ise uzaktan eğitimle devam etmişlerdir. Eğitim kurumlarının zorunlu olarak uzaktan eğitime geçmesi sebebiyle müzik öğretmenleri kendilerini yeterli görmeyerek uzaktan eğitim vermeyi kabul etmemiş, bazıları ise eğitim vermeye devam etmiştir. Bu çalışmada özengen piyano eğitimi veren müzik öğretmenlerinin uzaktan piyano eğitimine yönelik öz yeterlik ve yarar algıları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Türkiye'nin farklı illerinde çalışan 122 müzik öğretmenine, Merve Yıldız (2015) tarafından hazırlanmış olan“Uzaktan Eğitime Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Uzaktan Eğitime Yönelik Yarar Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda müzik öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik öz yeterlik algılarının yüksek düzeyde olduğu, yarar algılarında ise çoğunlukla kararsız kaldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Müzik öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik öz yeterlik ve yarar algıları çeşitli değişkenlere göre incelendiğinde değişkenlerle öz yeterlik ve yarar algılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Distance education, where learners and teachers are in independent places from each other, has started to be preferred frequently recently due to epidemics, distance education and similar reasons. As in many fields of education, trainings were suspended due to the Covid-19 pandemic in piano education. In this process, some institutions that gave education thought that distance piano education would not be useful and interrupted the lessons, while some institutions thought that it would be possible and continued their education remotely. In the same way, some of the music teachers did not accept to provide distance education because they had to switch to distance education unpreparedly, some of them did not consider themselves sufficient, and some continued to give education by accepting them. In this study, self-efficacy and benefit perceptions of music teachers who give private piano education towards distance piano education were examined in terms of various variables, and the relationship between self-efficacy and perception of benefit was revealed. 122 music teachers working in different provinces of Turkey were reached and the“Perception of Self-Efficacy Scale for Distance Education”and“The Perception of Benefit Scale for Distance Education”prepared by Merve Yıldız (2015) were used. The research is directed towards comprehensive education about core music. In terms of self-efficacy and perspectives on distance education in music, it has been comprehensively considered in term of equipment in terms of self-efficacy and benefit perceptions, with adjusted for competencies.