Uzaktan eğitim sürecinde müzik derslerinin gerçekleştirilmesi sırasında karşılaşılan güçlükler hakkında öğretmen görüşleri (Bartın ili örneği)
Teachers' opinions about the difficulties encountered during the realization of music lessons in the distance education process. (Bartın province example)
- Tez No: 776083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHLİKA DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Covid-19 pandemi sürecinde uygulamaya konulan uzaktan eğitim yöntemi ile müzik derslerinin gerçekleştirilmesi sırasında öğretmenlerin karşılaştığı problemleri ortaya çıkarmak, müzik eğitiminin uzaktan eğitim yöntemiyle uygulanabilirliğini saptamak, uzaktan eğitim sürecinde yaşanabilecek materyal, kaynak, donanım eksikliklerini belirlemek ve bu konuda çözüm önerileri yürütmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Bartın il merkezi ve Amasra, Ulus, Kurucaşile ilçeleri içerisinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Resmi Ortaokullarda ve Resmi İmam Hatip Ortaokullarında görev yapan ve en az 6 ay süre ile derslerini uzaktan eğitim yöntemiyle sürdüren 20 müzik öğretmeninin katılımıyla gerçekleşmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ana ve alt problemlere yönelik hazırlanan görüşme sorularına alınan cevaplar ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler gelecek dönemlerde karşılaşabileceğimiz uzaktan eğitim süreçlerinde derslerin öğretmenler ve öğrenciler için derslerdeki verimliliğin artmasını ve öğrencilere istendik davranışların uzaktan eğitimle de rahat bir şekilde verilmesini sağlayacak olmakla birlikte uzaktan eğitimin uygulanabilirliği konusunda ilerlemeye katkı sağlayacaktır. Araştırma yöntem olarak nitel bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal the problems faced by teachers during the realization of music lessons, to determine the applicability of music education with the distance education method, to determine the material, resource and equipment deficiencies that may be experienced in the distance education process and to carry out solution suggestions in this regard, with the distance education method, which was put into practice during the 2019-2020 Academic Year Covid-19 pandemic process. The research was carried out with the participation of 20 music teachers working in the Official Secondary Schools of the Ministry of National Education in the province of Bartin. The data were obtained with a semi-structured interview form. The data obtained will increase the efficiency of the lessons for teachers and students in the distance education processes that we may encounter in the future, and will enable the students to be given terminal behaviors in a comfortable way with distance education. In addition, the data obtained will contribute to the progress in the applicability of distance education. As a research method, it is a qualitative research.