Üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı, bilinçli farkındalık ve can sıkıntısı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of internet addiction, mindfulness and boredom levels of university students
  1. Tez No: 684447
  2. Yazar: RABİA ZAFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnternet kullanımı günlük hayatımızın, eğitim, iş, eğlence, alışveriş gibi birçok alanında tercih edilmektedir. İnternet sayesinde çevrimiçi etkinliklerle boş zamanlarımızı sıkılmadan geçirebilmekteyiz. İnternet kullanım süresinin ve sıklığının artması ile internet bağımlılığı riskinin de arttığı ifade edilmektedir. Kişinin sosyal, akademik ve ailevi alanlarında bozulmalara yol açan internet bağımlılığının, gelişen teknolojiye daha meraklı ve teknolojiyi kullanma eğilimi daha yüksek olan genç nüfusta daha yaygın olduğu gözlenmektedir. Bu nedenle araştırmamız Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde eğitim gören 498 üniversite öğrencisi ile yapılmıştır (351=kadın, 147=erkek). Bu araştırmanın amacı, internet bağımlılığı, bilinçli farkındalık ve can sıkıntısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bilinçli farkındalık ile can sıkıntısının internet bağımlılığını yordayıp yordamadığının tespit edilmesidir. Verilerin toplanmasında Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu (YİBT-KF), Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Boş Zaman Can Sıkıntısı Ölçeği (BZCSÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde Jamovi programının 1.6.11. sürümünden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet is currently a major part of our daily life and has many uses such as education, business, entertainment and shopping. However, thanks to the Internet, we can spend our free time online without losing interest. It has been found that the risk of internet addiction marginally rises with the increase of length and frequency of internet usage. Research shows internet addiction causes a deterioration in social, academic and connection to loved ones in a person. These findings are more common in the young population who are more curious about developing technology and have a higher tendency to use technology. Therefore, our research was conducted with 498 university students studying at various faculties of Kirsehir Ahi Evran University (351=female, 147=male). The aim of this study is to determine the relationship between internet addiction, mindfulness and boredom. The goal is to determine whether mindfulness and boredom predict internet addiction. The Young Internet Addiction Test-Short Form (YIAT-SF), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Leisure Boredom Scale (LBS) and Personal Information Form were used to collect data. Version 1.6.11 of the Jamovi program analyzing the data is used.