The role of cognitive defusion, depression, mindfulness and experiential avoidance on internet addiction among university students
Bilişsel ayrışma, depresyon, bilinçli farkındalık ve deneyimsel kaçınmanın üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı üzerindeki rolü
- Tez No: 643033
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada bilişsel ayrışma, depresyon, bilinçli farkındalık ve deneyimsel kaçınma düzeylerinin üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı üzerindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 640 (441 kadın, 199 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerine Demografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF), Drexel Ayrışma Ölçeği (DAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Bilinçli Dikkat ve Farkındalık Ölçeği (BDFÖ) ve Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği-30 (ÇBYKÖ-30) kullanılarak ulaşılmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları internet bağımlılığı ile depresyon ve deneyimsel kaçınmanın alt boyutlarıdan sıkıntıdan hoşlanmama, erteleme, baskılama/inkar ve sıkıntıya katlanma arasında anlamlı pozitif ilişkiyi gösterirken; internet bağımlılığı ile bilişsel ayrışma ve bilinçli farkındalık arasında ise anlamlı negatif ilişki olduğunu ortaya koymuştur. İnternet bağımlılığı ile deneyimsel kaçınma ölçeğinin davranışsal kaçınma ve dikkat dağıtma/bastırma alt boyutları arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bunun yanı sıra, sonuçlar elde edilen anlamlı ilişkilerin internet bağımlılığı puanlarındaki değişimin %22'sini açıkladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the role of cognitive defusion, depression, mindfulness, and experiential avoidance on internet addiction among university students. The sample of the study comprised of 640 (441 women, 199 men) university students. The Demographic Information Form, Young Internet Addiction Test Short Form (YIAT-SF), Drexel Defusion Scale (DDS), Beck Depression Inventory (BDI), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire-30 (MEAQ-30) were utilized for the data collection. The hierarchical regression analysis results indicated that while there was a significant positive relationship between internet addiction, depression, and some subscales of experiential avoidance (distress aversion, procrastination, repression/denial, and distress endurance); there was a significant negative association between internet addiction, cognitive defusion, and mindfulness. However, there was no significant relationship between internet addiction and other experiential avoidance subscales (behavioral avoidance and distraction/suppression). The hierarchical regression analysis findings revealed that the study variables explained 22% of the variance in internet addiction scores of participants.