Tiroid orbitopati hastalarının optik koherans tomografi anjiografi ve EDİ optik koherans tomografi parametreleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with thyroid orbitopathy with OCT and OCTA parameters
- Tez No: 736461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Tiroid orbitopatisi hastalarında, hastalığın aktivasyonunun ve distiroid optik nöropatinin optik sinirde oluşturduğu değişiklikleri daha iyi anlayabilmek ve oluşan bu değişikliklerde İntravenöz metilprednizolonun ve sigaranın etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniğine başvurup takibe alınan tam oftalmolojik muayenesi tamamlanmış, DON gelişmiş ve DON gelişmemiş olan 41 tiroid orbitopatili hastanın 82 gözü ve 40 normal katılımcının 40 gözü bu retrospektif çalışmaya dahil edildi. Spektral Domain Optik Koherans Tomografi (SD-OKT) ile lamina kribrosa kalınlık ölçümleri, optik koherans tomografi anjiografi ile optik disk vasküler dansitesi ve retinal sinir lifi tabakası kalınlığı, Octopus 900 ile görme alanı, hertel egzoftalmometre ile proptozis değerlendirilmiştir. Ek olarak orbital bilgisayarlı tomografi ile volüm artışı olan ekstraoküler kas sayısı değerlendirildi. Klinik aktivasyon, klinik aktivasyon skoru (KAS) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to better understand the changes in the optic nerve caused by the activation of the disease and dysthyroid optic neuropathy in patients with thyroid orbitopathy, and to investigate the effects of intravenous methylprednisolone and smoking on these changes. Material and Method: Eighty-two eyes of 41 with thyroid orbitopathy subjects with and without DON and forty eyes of 40 normal subjects who visited to the Erciyes University Faculty of Medicine Ophthalmology Department, whose full ophthalmological examinations were completed, were included in the retrospective study. Lamina cribrosa thickness measurements with Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT), optic disc vascular density and retinal nerve fiber layer thickness measured with optical coherence tomography angiography, visual field with Octopus 900, proptosis with hertel exophthalmometer were evaluated. In addition, the extraocular muscle number with increased volume was evaluated with Orbita CT. Clinical activation was assessed by clinical activation score (CAS). Results: Peripapillary vascular density decreased significantly in patients with dysthyroid optic neuropathy, there was no significant difference in retinal nerve fiber layer thickness between the groups.