أهمية استخدام أسلوب التفكير الناقد في تدريس البلاغة للناطقين بغير العربية
Tenkitci düşüncenin yabancılara arap dili belağatı öğretimindeki rolü
  1. Tez No: 684747
  2. Yazar: HASAN HAMMOUDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Arapçada retorik (belagat), şiir ve nesirde edebi metinlerin içeriğinin anlaşılması ve eleştirisinde temel unsur olarak büyük öneme sahiptir. Retorik, ilgilenenlere ileri düzey dilbilimsel yapıyı, yeterli iletişim üslup ve yöntemlerini kazandırır. Retorik (belagat) bilimi, dinleyicileri etkilemek amacıyla sözün söylendiği duruma uygun anlamlı ifadeler kullanılmasıyla ve güzel söz sanatlarının kurallarıyla ilgilenir. Retorik aynı zamanda dilin güzelliğini de ortaya çıkarır ve muhatapların dilin güzelliğini hissetmelerini sağlar. Anadili Arapça olsun veya olmasın Arapça öğrenen herkesin kesinlikle retorik öğrenmesi gerekir. İşte bu nedenle ve özellikle günümüzde retorik (belagat) öğretiminde kullanılan yöntemler Arapça retorik (belagat) metinlerini anlamaya yardımcı olamadığı için bu çalışma, yabancılara retorik (belagat)'i öğretmenin üslup ve yöntemlerine ışık tutmak üzere hazırlanmıştır. Bu çalışma; Arapça retorik (belagat) yöntemlerinin kullanılması, anlaşılması ve hissedilmesi hususunda eleştirel düşünme becerilerinin kullanılmasının, ileri düzeyde Arapça öğrenenler üzerinde etkili ve gerekli olduğu düşünülerek yapılmıştır. Bu çalışma teorik ve pratik olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır: Araştırma'nın teorik yönü bölümünde; eleştirel düşünmenin tanımı, önemi, becerileri ile retorik (belagat)'in tanımı, önemi, öğretme yöntemleri ve eleştirel düşünme becerilerinin retorik (belagat) öğretiminde nasıl kullanılacağı konuları üzerinde durulmuştur. Araştırma'nın pratik yönü bölümünde ise; retorik (belagat) öğretiminde, bu alanda çalışan eğitimcilerin ve uzmanların görüşleri toplanmış, çalışmanın sonunda bu görüşlerin analizi yapılmış ve birtakım tavsiyelerle birlikte sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Importance of Rhetoric (Belağat) in Arabic; Rhetoric is the main element in understanding and criticizing the content of literary texts, both poetry and prose. Because it gives the concerned high linguistic structure, adequate communication styles and methods. The science of rhetoric deals with the rules of open meaning systems, within meaningful expressions appropriate to the discourse, in order to impress speech audiences, rhetoric also reveals the beauty of language, and guides interlocutors to capture the beauty of language Of course, anyone learning Arabic, whether their mother tongue or a non-native speaker, must learn rhetoric. This study has been prepared to shed light on the style and methods of teaching Rhetoric to foreigners. Today's teaching methods, especially used in the teaching of Rhetoric, do not help much to understand Arabic Rhetoric texts. This study assumes that the use of critical thinking skills will affect advanced Arabic learners in terms of using, understanding and feeling Arabic rhetorical methods. This study is divided into two parts as Theoretical and Scientific: Theoretical aspect of research; He discussed the definition of Critical Thinking, its importance and skills, the definition and importance of Rhetoric and how to use Teaching Methods and Critical Thinking skills in Rhetoric teaching. Scientific aspect of research is; After the presentation of the study, the analysis and results of these opinions, it was through collecting the opinions of teachers and experts in Rhetoric Education .