أهمية استخدام اللغة الأم للأجانب أثناء تعليمهم العربية
Yabancılara Arapça öğretiminde ana dil kullanımının önemi / The importance of using the mother tongue in teaching Arabic
- Tez No: 654266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUH SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Yabancı dil öğretiminde aracı dil kullanımı 20. Yüzyıldan bugüne kadar en çok tartışılan konularından biridir. Bu tartışmalar yabancılara Arapça öğretiminin alanına da sirayet etti. 20. Yüzyılda yabancı dil öğretimine olan yüksek talep, bu alandaki araştırmaların artmasında etkili bir rol oynadı. Bu durum, birbirini eleştiren birçok dil ekolünün ortaya çıkmasına yol açtı. Bu ekoller bazen psikolojik teorilere bazen de deney ve gözleme dayanıyordu. O dönemde yabancı dil öğretiminde aracı dil kullanımı aşikar iken, bir grup dilbilimciler bu kullanımı yasakladılar. Çok geçmeden yabancı dili öğretimi için aracı dil olarak ana dili kullanımının gerektiğini söylen başka bir akım ortaya çıktı. Ancak ortaya çıkan bu akımın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen, Arapça öğretimi alanında etkisini gösterememişti. Yani Arap dil bilimcilerinin ve Arapça öğretmenlerinin çoğu, Arapça öğretiminde herhangi bir aracı dilin kullanımından kaçınılması hususunda hala ısrarcıydılar. Bu araştırma, Arapça öğretiminde Ana dili kullanımının önemini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda, konuyla ilgili dil ekolleri görüşlerinin saptanması, bu ekollerin Arapçaya uyumluluğunun araştırılması, ana dili kullanımını kabul etmeyenlerin görüşlerini masaya yatırılarak bunlara cevapların aranması, Ana dili kullanımının avantajlarının sunulması ve son olarak da ana dili kullanımı ile Yabancı dil olarak Arapça öğretimi için yeni bir metodun kapısı aralanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the mid-twentieth century to the present day there has been much discussion about the use of an medium language in teaching a foreign language. And these discussions have reached the field of teaching Arabic. The great demand for language education during the twentieth century has played an influential role in increasing research in the field of linguistics. This led to the emergence of many linguistic schools, and this schools criticized each other by relying on theories of psychology sometimes and on experience and observation at other times. A group of linguists tended to prohibit the use of intermediate language in teaching the target language. Before that, everyone considered using the intermediate language to be important in teaching languages. Then another movement appeared. This movement called for the necessity of using the mother tongue as the intermediate language for learning and teaching the foreign languages. However, this latest trend has not yet spread to the field of Arabic education. For this reason, most Arab linguists and teachers still insist on avoiding the use of any intermediate language in teaching Arabic. This research attempts to prove the importance of using the mother tongue in teaching Arabic. In this paper, I will first discuss the opinions of linguistic schools that are related to this issue. I will look into the relevance of these opinions to the Arabic language. Then I will discuss the views of those who refuse to use the mother tongue, and I will answer them. Then I will introduce the advantages of using the native language. Finally, I will provide a suitable method for teaching Arabic as a foreign language using the mother tongue of students.