Mat pilatesi ile aletli pilatesin kadınlarda bazı fiziksel uygunluk parametreleri, postür, eklem mobilitesi ve fonksiyonel hareket analizine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of mat pilates and apparatus pilates on some physical fitness parameters, posture, joint mobility and functional movement analysis in women
- Tez No: 684751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, mat pilatesi ile aletli pilatesin kadınlarda bazı fiziksel uygunluk parametrelerine, postüre, eklem mobilitesine ve fonksiyonel harekete etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 45 kadın katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma için her grupta 15 kişi olacak şekilde 3 grup oluşturulmuştur. Gruplar mat pilatesi grubu, aletli pilates grubu ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Mat pilatesi grubundaki katılımcılar ile aletli pilates grubundaki katılımcılar 12 hafta boyunca egzersiz programına katılırlarken, kontrol grubundaki katılımcılar hiçbir düzenli fiziksel aktivite programına katılmamışlardır. Katılımcıların egzersiz programı öncesinde ve sonrasında fiziksel uygunluk parametreleri, postürleri, eklem mobiliteleri, fonksiyonel hareket seviyeleri değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcılar kişisel bilgi formu da doldurmuşlardır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar, Anova testi, Kruskal Wallis H testi, Bağımlı örneklem t testi, Wilcoxon testi, Ki-kare testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Egzersiz programı sonunda mat pilatesi grubunun ve aletli pilates grubunun her ikisinde de vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi, çevre, çap, deri altı yağ kalınlığı, vücut yağı, yağ dışı ağırlık, sıvı miktarı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmış iken kas kuvveti, kas dayanıklılığı, esneklik, bazı eklemlerin hareket açıklıkları, denge, postür, eklem mobilitesi, fonksiyonel hareket seviyesi ise istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effects of mat pilates and apparatus pilates on some physical fitness parameters, posture, joint mobility and functional movement in women. 45 women participants were included in the study. For the study, 3 groups were formed with 15 people in each group. Groups were determined as mat pilates group, apparatus pilates group and control group. While participants in mat pilates group and participants in apparatus pilates group participated in exercise program for 12 weeks, participants in control group did not participate in any regular physical activity program. Physical fitness parameters, postures, joint mobilities and functional movement levels of participants were evaluated before and after the exercise program. In addition, participants filled out personal information form. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS program. Descriptive statistical methods, Anova test, Kruskal Wallis H test, Dependent sample t test, Wilcoxon test, Chi-square test were used while evaluating the data. The relationship between the variables was examined by correlation analysis. At the end of the exercise program body weight, body mass index, circumference, diameter, subcutaneous fat thickness, body fat, non-fat weight, fluid amount decreased statistically significant while muscle strength, muscle endurance, flexibility, ranges of motion of some joints, balance, posture, joint mobility, functional movement level increased statistically significant in both mat pilates and apparatus pilates groups (p0.05).