Türkiye'de savunma sanayisinde Ar-Ge çalışmalarının tespiti
Test of R&D work in defense industry in Turkey
- Tez No: 684966
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkelerin bağımsız olmasının gereksinimlerinden biri de kendi ulusal savunma sanayileridir. Ülkeler, savunma sanayinde dışa bağımlılığı minimum seviyede almak ve savunma gereksinimlerini kendi savunma sanayi firmalarından yapmak isterler. Bu amaçla, savunma sanayi diğer sanayi kollarından farklı olarak ülkelerin kendilerine has prensipleri olan bir alandır. Yüksek teknolojiyi barındıran ürünler bütün ülkeler için ekonomik anlamda gelişmeleri, kalkınmaları ve büyümelerine katkı sağladığından büyük önem taşımaktadır. Türk savunma sanayi az zamanda oldukça büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Bugün, özgün ürünleri başarıyla geliştirme aşamasında olan savunma sanayimize engel olan yeni açılımlar ve sorunlar bulunmaktadır. Bunun için savunma sanayisine ar-ge perspektifinden bakılması ve savunma sanayinin bir ar-ge sistemi olarak ele alınması şarttır. İhtiyaçların belirlenmesinden başlayarak karşılanmasına kadar geçen süreçte farklı oyuncular başka roller ile savunma sanayisi için ar-ge sürecine dâhil olduğu görülmektedir. Öncü, özgün ve yenilikçi olmak, günümüzde küresel rekabetle savaşabilmek için ar-ge gereksinimlerinden biridir. Hangi sektör olursa olsun organizasyonların pazarlarında öncü, özgün ve yenilikçi olmalarını sağlayan en önemli unsur ar-ge'dir. Tehditlerin her yönden beklendiği ve savunma ihtiyaçlarının buna paralel olarak sürekli değişkenlik gösterdiği içinde bulunduğumuz ortamda savunma sanayi ar-ge gerek ticari gerek ulusal menfaatler üzerindeki yüksek etkisi açısından organizasyonların ve ülkelerin en çok önem verdikleri konulardan biridir.
Özet (Çeviri)
The project summary One of the requirements of the independence of countries is their national defense industries. Countries want to take the foreign dependency to the minimum level in defense industry and make their defense requirements from their own defense industry companies. For this purpose, the defense industry is an area that has its own principles, unlike other branches of industry. High technology products are of great importance for all countries as they contribute to their economic development, development and growth. The Turkish defense industry has made considerable progress in less time. Today, there are new expansions and challenges that hinder our defense industry, which is in the process of successfully developing original products. For this, the defense industry must be viewed from the perspective of R & D and the defense industry should be considered as an R & D system. It is seen that different players are involved in the R & D process for the defense industry with other roles in the process from the determination of needs to meeting the needs. Being a pioneer, original and innovative is one of the requirements of R & D in order to fight global competition. Regardless of the sector, R & D is the most important factor that enables organizations to become pioneers, unique and innovative in their markets. In this environment where the threats are expected from all sides and the defense needs are constantly changing in parallel, the defense industry is one of the subjects that organizations and countries attach great importance to in terms of their high impact on R & D and commercial and national interests.