Üsküdar Üniversitesi klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerinde uykuya yönelik inanışlar ve uyku bozuklukları arasındaki ilişki
Relation between dysfunctional beliefs about sleep and sleep disorders in clinical psychology master degree students in Uskudar University
  1. Tez No: 685011
  2. Yazar: EBRU BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin uykuya yönelik inanışları ve tutumları ve uyku bozuklukları arasındaki ilişkileri ve bunları etkileyebilecek sosyodemografik değişkenleri incelemektir. Örneklem grubu olarak Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencileri seçilmiştir. Veri toplanırken Sosyodemografik Form, Uykuya Yönelik İşlevsiz İnanç ve Tutumlar Ölçeği (DBAS) ve DSM-5 Uyku Bozuklukları Ölçeği (PROMIS) ölçeklerinden yararlanılmıştır. 196 öğrenci ölçekleri tamamlamıştır. İstatistik analizleri ise IBM SPSS versiyon 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, en küçük, en büyük, frekans, yüzde olarak verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationships between university students' beliefs and attitudes towards sleep and sleep disorders and the sociodemographic variables that may affect them. Uskudar University Clinical Psychology Master's Degree Students were selected as the sample group. While collecting data, the Sociodemographic Form, Dysfunctional Beliefs and Attitudes About Sleep (DBAS) and DSM- 5 Sleep Disorders Scale (PROMIS) were used. 196 students completed the scales. Statistical analyses were done with IBM SPSS version 21.0 (IBM Corp. Released 2012. Armonk, NY, USA) package program. Descriptive statistics are given as mean, standard deviation, median, smallest, biggest, frequency and percentage.