Farklı terbiye sistemleri uygulanmış incir ağaçlarında ilekleme sıklığının meyve verim ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of caprification frequency on fruit yield and quality of fig trees applied different training systems
  1. Tez No: 685096
  2. Yazar: AMİNE ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma, Aydın ili bölgesinde sofralık taze tüketim amacıyla yetiştirilen Bursa Siyahı incir çeşidinde ana mahsulün oluşması için yapılan ilekleme işleminin sıklığının meyve tutumuna, verime ve meyve kalitesine olan etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü uygulama alanında 2012 yılında dikilen, Y Trellis ve Kordon şeklinde terbiye sisteminin uygulandığı, Bursa Siyahı incir çeşidi ağaçlarından oluşan parselde 2019 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Deneme her iki terbiye sistemi için de, 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 10 ağaç olacak şekilde planlanmış ve toplam 60 ağaç üzerinden tez yürütülmüştür. Seçilen sürgünler izolasyon torbalarına alınarak, kontrollü olarak, 2, 3, 4 ve 5 kez olacak şekilde ilekleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Deneme kapsamında Bursa Siyahı incir çeşidi ağaçlarında, fenolojik, pomolojik ve morfolojik gözlem ile analizler yapılmıştır. Bulgular: Çalışmadan elde edilen tüm bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, Kordon sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle çok sağlıklı sonuçların elde edilemediği, ancak sürgün boyu gelişimi ve sürgündeki ortalama meyve sayısı dikkate alındığında ümitvar olduğu, diğer terbiye sistemi olan Y trellis sisteminde ise gerek meyve tutum oranı, gerek sürgündeki meyve sayıları dikkate alındığında, geleneksel uygulamanın aksine (2-3 kez ilekleme), 5 kez ilekleme yapılmasının özellikle meyve tutum oranı üzerinde çok önemli katkıları olduğu saptanmıştır. Sonuç: Üreticilerin alışılagelmişin dışında, ilekleme sıklıklarını arttırması, hatta bu süreçte ilek meyvesinin pazarda olmaması durumunda bile buzdolabı gibi basit şartlarda bile bir süre muhafaza edildikten sonra uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out with the aim of determining the effect of the caprification frequency on the fruit set, yield and fruit quality of the Bursa Siyahı fig variety grown for fresh consumption in the Aydın province for the formation of the main crop. Material and Methods: This study was carried out in the 2019 vegetation period in the parcel consisting of Bursa Siyahı fig varieties, where Y Trellis and cordon training system was applied, planted in the application area of Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in 2012. The experiment was planned with 3 replications and 10 trees in each replication for both training systems, and the thesis was carried out on a total of 60 trees. Selected shoots were taken into isolation bags and caprified 2, 3, 4 and 5 times in a controlled manner. Within the scope of the experiment, phenological, pomological and morphological observations and analyzes were made on the trees of Bursa Siyahı fig variety. Results: When all the findings obtained from the study were evaluated in general, it was seen that very healthy results could not be obtained due to the problems in the cordon system, but it was hopeful considering the growth of shoot length and average fruit number in the shoot. Considering the number of fruits in the shoot, it was determined that, contrary to the traditional practice (2-3 times caprification), 5 times caprification had very important contributions especially on the fruit set rate. Conclusion: It has been concluded that it can be applied after being stored for a while even in simple conditions such as refrigerator, even if the producers increase the frequency of caprification out of the ordinary and even if the caprifig fruit is not in the market in this process.