Örgütsel çevikliğin sürdürülebilir kalite algısı üzerine etkisinde yenilik odaklılığının aracı rolü
The mediating role of innovation orientation in the effect of organizational agility on sustainable quality perception
- Tez No: 685144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel çeviklik (ÖÇ), sürdürülebilir kalite algısı (SKA) ve yenilik odaklılık (YO) arasındaki ilişkileri incelemek ve yenilik odaklılığın diğer iki değişken arasında aracı rolünün bulunup bulunmadığını test etmektir. Özellikle covid-19 salgını ile günümüzde öngörülemez değişim ve dönüşüm süreçleri yaşanırken işletmelerin değişen koşullara adapte olabilmesi için çevik olması ve bununla birlikte sürdürülebilir kaliteye önem vermesi gerektiği düşünülmektedir. Kaliteyi sürekli kılmak için de yenilikleri daima takip etmek ve zamanında tatbik etmek gerekliliğinin var olduğu ifade edilebilir. Araştırma farklı sektörlerden 438 beyaz yaka çalışandan oluşan örneklem ile yürütülmüştür. Elde edilen verilerle ölçeklerin yapı geçerliliği Keşfedici Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi ile test edilmiştir. ÖÇ ölçeğinden faktör yükü yeterli olmayan 4. Madde çıkarılarak analizlere devam edilmiş fakat orijinalindeki 4 boyut yerine tek boyut elde edilmiştir. SKA ve YO ölçekleri orijinalinde olduğu gibi tek boyut olarak bulundu. ÖÇ değişkenine ait güvenirlik değeri (Cronbach Alfa α) 0,959 olarak, SKA değişkeninin ki 0,956 olarak, YO değişkeninin ki ise 0,949 olarak hesaplanmıştır ve ölçeklerin iç tutarlılığa sahip olduğu görülmektedir. Yapısal eşitlik modeli ile analiz edildiğinde uyum iyiliği değerleri (Δχ² = 2045,465, sd=534, χ²/sd=3,83, NFI=0,901, CFI=0,906, RFI=0,863, IFI=0,906, TLI=0,895, RMSEA= 0,08, p=0,000) kabul edilebilir aralıklarda bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre; ÖÇ ile SKA arasında, ÖÇ ile YO arasında, YO ile SKA arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca yapılan aracılık testine göre yenilik odaklılığın, ÖÇ ile SKA arasında kısmi ve güçlü aracılık rolünün bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between organizational agility (OA), sustainable quality perception (SQP) and innovation orientation (IO) and to test whether innovation orientation has a mediator role between the other two variables. Especially with the covid-19 epidemic, it is thought that businesses should be agile and attach importance to sustainable quality in order to adapt to changing conditions, while unforeseen change and transformation processes are experienced today. It can be stated that there is a necessity to always follow the innovations and apply them on time in order to maintain the quality. The research was conducted with a sample of 438 white-collar employees from different sectors. The construct validity of the scales was tested by Exploratory and Confirmatory Factor Analysis with the obtained data. The 4th item, whose factor load was not sufficient, was removed from the OA scale, and the analysis continued, but instead of the original 4 dimensions, one dimension was obtained. SQP and IO scales were found as one dimension as in the original. The reliability value of the OA variable (Cronbach's Alpha α) was calculated as 0.959, the SQP variable as 0.956, and the IO variable as 0.949, and it is seen that the scales have internal consistency. When analyzed with the structural equation model, the goodness of fit values (Δχ² = 2045.465, df = 534, χ² / sd = 3.83, NFI = 0.901, CFI = 0.906, RFI = 0.863, IFI = 0.906, TLI = 0.895, RMSEA = 0.08, p = 0.000) were found within acceptable ranges. According to the findings obtained; a statistically significant positive correlation was found between OA and SQP, OA and IO, and IO and SQP. In addition, according to the mediation test, it was determined that innovation orientation had a partial and strong mediating role between OA and SQP.