9-12 yaş grubundaki kekemelik tanısı almış çocukların güvenli bağlanma ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of anxiety levels and secure attachment to parents of 9-12 age group children diagnosed with stuttering
  1. Tez No: 685342
  2. Yazar: MERVE GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, Türkçe konuşan, kekemelik tanısı almış çocukların ebeveynine güvenli bağlanma ve sürekli/durumluk kaygı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında; Ankara ilinde ikamet eden, kekemelik alanında tıbbi ve eğitsel tanısı bulunan, dil ve konuşma bozukluğuna yönelik hizmet veren özel eğitim merkezlerinde terapisi devam eden, 9-12 yaş grubunda toplam 62 çocuğa,“Çocuklar için Sürekli-Durumluk Kaygı Ölçeği”ve“Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocuklar, Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği'ni hem anneleri hem de babaları için olmak üzere ayrı ayrı doldurmuşlardır. Detaylı demografik bilgi formu araştırmacılar tarafından hazırlanmış olup, çocukların ebeveyni tarafından doldurulmuştur. Çalışma betimsel bir çalışma olup, veriler 9-12 yaş grubundaki, kekemelik dışında herhangi bir tanısı bulunmayan çocuklardan toplanmıştır. Çalışma kapsamında, çocukların sürekli/durumluk kaygı ve ebeveynine güvenli bağlanma düzeyleri farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak; sürekli kaygı düzeyinin cinsiyet, doğum sırası, anne ve babanın birlikte veya ayrı olma durumları açısından anlamlı düzeyde farklılaştığı, durumluk kaygı düzeyinin anne ve babanın birlikte veya ayrı olma durumları açısından anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği ve ebeveyne güvenli bağlanma düzeyinin demografik değişkenler açısından fark göstermediği görülmüştür. Bu bulgulara ek olarak; bağımlı değişkenler arasındaki korelasyonlar incelenmiş ve istatistiksel açıdan farklı düzeylerde anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bu sonuçların ailelere, erken müdahale, önleme ve eğitim hizmetlerine yönelik çalışan profesyonellere kekemeliği olan çocukların hayat kalitesini arttırmaya yönelik önlemler alınması konusunda katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it's aimed to be analysed the children speaking Turkish and have diagnosis of stuttering about secure attachment to their parents and the level of trait/state anxiety by different variants. In the extent of study Trait/State Anxiety Inventory for Children and the Kerns' Security Scale have been applied to 62 children living in Ankara, having medical and pedagogical diagnosis of stuttering, going an educational institute for impediment of speech and ages from 9 to 12. The children who have been involued in study, filled the Kerns' Security Scale both for their mothers and fathers. Detailed Demographic Information Form prepared by researchers filled by the parents of children. The study is imagery and datas have been collected from the children at the age from 9-12 who has only the diagnosis of stuttering. Within the scope of the study, the level of children's trait/state anxiety and the level of secure attachment to their parents have been researched by the different variables. According as the results of the study, it's been seen that the level of trait anxiety is meaningfully different with the gender, the birth order and if parents divorced or not. The level of state anxiety is meaningfully different by the result of the status of parents (divorced or not). The level of secure attachment to their parents is not different by the demographic variables. In addiction to these findings, the linked variables between correlations have been researched and as conclusion there are meaningful relation with statistically different levels. The results which have been collected will contribute to the parents and the proffessionals who have been working in that subject about early intervention, prevention and education of the children who have diagnosis of stuttering. By the study it's been thinking that they will add more quality to the children's life.