Trombosit yüzey belirteçlerinin referans aralığının akım sitometrik yöntem ile değerlendirilmesi
Evaluation of the reference range of thrombocyte surface markers by the current cytometric method
- Tez No: 685564
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURAK YAVUZ ÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Trombosit analizlerinde, akım sitometri (AS) kullanımı hematolojik hastalıklar açısından gelişmekte olan bir alandır. Trombositlerinlerin yüzey reseptörlerinin ekspresyonunun, bağlanan ligandların, diğer trombosit, nötrofil ve monositlerle ilişkisinin incelenmesine yardımcı olmaktadır. Bernard Soulier Sendromu (BSS) ve Glanzman Trombastenisi (GT) gibi kalıtsal trombosit hastalıklarının tanısı AS ile daha kolay ve güvenilir hale gelmiştir. BSS nadir görülen otozomal resesif bir hastalık olup, trombosit yüzey antijenlerinden GPIb/IX(CD42) kompleksinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu kompleks subendotelyal proteinlere özellikle Von Willebrand Faktöre trombosit adezyonunundan sorumludur ve eksikliğinde kanamaya eğilim görülmektedir. CD42'ye spesifik monoklonal antikorlar kullanılarak AS ile hızlı ve güvenilir tanı konulabilmektedir. GT ise GPIIb/IIIa(CD41/61) reseptörlerinin eksikliği ya da fonksiyon bozukluğundan kaynaklanan OR geçişli trombosit fonksiyon bozukluğudur. Bu reseptörler fibrinojene bağlanarak trombosit agregasyonunu sağlar, eksikliğinde BSS'na benzer şekilde kanamaya eğilim görülür. CD41/61'e spesifik antikorlar kullanılarak AS analiz ile tanı koyulabilir. Trombosit yüzeyinde gözlenen α-granül membran proteini P-selektin (CD62) ekspresyonu artışı, aktivasyon göstergesidir. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada, sağlıklı bireylerde CD42, CD41/61, CD62 reseptörlerine yönelik referans aralığının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Hastanesine başvuran 134 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Gönüllülerden 5 ml'lik EDTA'lı hemogam tüplerine, sitratlı tüplere ve içeriksiz tüplere kan örnekleri alındı. Bu örneklerden tam kan sayımı, koagülasyon parametreleri (APTT, PT, INR, Fibrinojen) ve biyokimyasal parametreleri (glukoz, kreatinin, AST, ALT, Ca, total kolesterol, CRP) çalışıldı. Sonuçların normal değer aralığında olduğu tespit edildi. EDTA'lı tüplere alınan kan örnekleri aynı gün BD Facs Calibur akım sitometri cihazında CD41a, CD42b, CD61, CD62 için uygun boyalar kullanılarak analiz edildi. CD41 için ortalama ve standart sapma değerleri 87,94±10,01, CD42 için 86,96±12,71, CD 61 için 87,78±10,23, CD 62 için 16,59±14,78 bulundu. Elde ettiğimiz bulguların trombosit fonksiyon bozukluklarının tanısına yardımcı olacağını düşünmekteyiz. Anahtar kelime: Flow sitometri, Trombosit, CD41a, CD42b, CD61, CD62
Özet (Çeviri)
The use of flow cytometry (AS) in platelet analyzes is a developing field in terms of hematological diseases. It helps to examine the expression of platelets' surface receptors, the relationship of ligated ligands with other platelets, neutrophils and monocytes. Diagnosis of hereditary platelet diseases such as Bernard Soulier Syndrome (BSS) and Glanzman Thrombastenia (GT) has become easier and more reliable with AS. BSS is a rare autosomal recessive disease. It is caused by the deficiency of the GPIb / IX (CD42) complex from platelet surface antigens. This complex is responsible for platelet adhesion to subendothelial proteins, especially Von Willebrand Factor, and its deficiency tends to bleed. Fast and reliable diagnosis can be made with AS using specific monoclonal antibodies to CD42. [2nd] GT is an OR transitive platelet dysfunction due to lack of GPIIb / IIIa (CD41 / 61) receptors or dysfunction. These receptors bind to fibrinogen, providing platelet aggregation, and in its deficiency, there is a tendency to bleed similar to BSS. Diagnosis can be made with AS analysis using specific antibodies to CD41 / 61. α-granule membrane protein P-selectin (CD62) observed on platelet surface shows platelet activity. In this study, it was aimed to determine the reference range for CD42, CD41/61, CD62 receptors in healthy individuals. 134 individuals who applied to Mersin University Hospital were included in the study. Blood samples will be taken from patients to hemogam tubes with 5 ml EDTA, tubes with citrate and empty tubes. From these samples, complete blood count, coagulation parameters (APTT, PT, INR, Fibrinogen) and biochemical parameters (glucose, creatinine, AST, ALT, Ca, total cholesterol, CRP) were studied. The results were found to be within the normal range. Blood samples taken into tubes with EDTA analyzed on the same day on the BD Facs Calibur flow cytometry device. Patient samples evaluated for platelet surface markers using dyes suitable for CD41a, CD42b, CD61, CD62. The mean and standard deviation values for CD41 were 87.94±10.01, for CD42 86.96±12.71, for CD 61 87.78±10.23, for CD 62 16.59±14.78. We think that our findings will help the diagnosis of thrombocyte dysfunction. Keyword: Flow cytometry, Thrombocyte, CD41a, CD42b, CD61, CD62