The Modifications of polymethylmethacrylate used as denture base material
Kaide plağı olarak kullanılan polimetilmetakrilatın özelliklerindeki değişimler
- Tez No: 68559
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET KAİDE PLAĞI OLARAK KULLANILAN POLİMETİLMETAKRİLATIN ÖZELLİKLERİNDEKİ DEĞİŞİMLER Türker, Filiz Yüksek Lisans, Polimer Bilim ve Teknolojsi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali Usanmaz Y. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nuri Akkaş Şubat 1997, 76 sayfa Bu çalışma, diş hekimliğinde kaide plağı olarak kullanılan, ısı ile polimerize olan polimetilmetakrılatın farklı kürleşme periodlanndaki bazı özelliklerine dairdir. Bu amaçla, polimetilmetakrılat numuneleri uygun şartlarda hazırlanmış ve sırasıyla 15 dak, 20 dak, 25 dak, 30 dak, 35 dak, 90 dak, 120 dak ve 180 dak suyun kaynama sıcaklığında kürlendirilmiştir. Bu numunelerin karakterizasyonu için, viscometrik, termal ve mekaniksel ölçümler yapılmıştır. Numunelerin molekül ağırlıktan viscometrik metod ile tayin edilmiştir ve molekül ağırlıklarının 15 dak ve 20 dak kürleşme sıcaklığına sahip numunelerde arttığı ve maddenin çözünebilir oranlarında, yüksek kürleşme sıcaklıklarında hemen hemen sabit kaldığı görülmüştür.Numunelerin termal özelliklerinin tayini için DSC ve TGA kullanılmıştır. Molekül ağırlıklarının kürleşme zamanlarına bağlı olarak arttığı ve yüksek kürleşme zamanlarında, çapraz bağlantının devam ettiği görülmüştür. Çeşitli egzotermik faz değişimleri gözlenmiştir. Ancak farklı kürlenme sıcaklıklarında kürlenen numunelerin mekaniksel özelliklerinde çok büyük farklar gözlenmemiştir. Anahtar Kelimeler : Polimerler, Diş Hekimliğinde Kullanılan Malzemeler, Termal, Mekanik ve Fiziksel Özellikler. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MODIFICATIONS OF POLYMETHYLMETHACRYLATE USED AS A DENTURE BASE MATERIAL Türker, Filiz MS., Department of Polymer Science and Technology Supervisor : Prof. Dr. Ali Usanmaz Co - Supervisor : Prof. Dr. Nuri Akkaş February 1997, 76 pages This study aims to determine some properties of heat activated polymethylmethacrylate used as denture base material in dentistry under different curing cycles. For that purpose, polymethylmethacrylate samples were prepared under suitable conditions and cured at water boiling temperatures for 15 min, 20 min, 25 min, 30 min, 35 min, 90 min, 120 min and 180 min respectively. To characterize these samples viscosity, thermal and mechanical measurements were made. The molecular weights of these samples were determined by the viscosity method and it was seen that the molecular weights increased when the curing time increased from 15 min to 20 min and they remained almost constant for soluble fractions at higher curing periods. İİİDSC and TGA were used to determine the thermal properties of samples. It was concluded that molecular weights increased with curing time and crosslinking continued even at higher curing times. Several exothermic phases were observed. It was noted that there was not a significant difference among samples cured for the specified curing temperatures at the end of the mechanical tests. Keywords : Polymers, Dental Materials, Physical, Mechanical and Thermal Properties. IV