Sınıf 3 anomaliye sahip bireylerde faringeal havayolunun karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the pharyngeal airway in patients with class 3 anomaly
- Tez No: 685615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KAYGISIZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Üst faringeal havayolu, ortodontide tanı ve tedavi planlamasında önemli bir anatomik yapıdır. Bu çalışmanın amacı, MP3cap büyüme- gelişim dönemindeki maksilla ve maksillo-mandibular kaynaklı Sınıf III maloklüzyona sahip, üst faringeal havayolu boyut ve alan ölçümlerini aynı büyüme dönemindeki Sınıf I dentofasiyal yapıya sahip kontrol grubu ile cinsiyetlere göre karşılaştırmaktır. Bu araştırmaya, Gazi Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden her bir grupta (Grup 1: Sınıf I erkek; Grup 2: Sınıf III erkek; Grup 3: Sınıf I kız; Grup 4: Sınıf III kız) 45 birey olmak üzere toplam 180 bireyin tedavi başı lateral sefalometrik ve el bilek radyografileri dahil edildi. Faringeal havayolu boyut ve alan ölçümleri yapıldı. Boyutsal ve açısal ölçümler, GNU Image Manipulation Programı (GIMP 2.10.18, Spencer Kimmball, Peter Mattis ve GIMP Team, 1995-2020, NY, ABD) kullanılarak yapıldı. Alan ölçümlerinde AUTOCAD (Autodesk 2018, San Rafael, CA, ABD) yazılım programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The upper pharyngeal airway is a crucial anatomical structure in orthodontic diagnosis and treatment planning. The aim of this study was to compare the size and area of upper pharyngeal airway in the patients with Class III malocclusion characterized by maxilla and maxillo-mandibular at MP3cap growth-development period with the Class I control group at the same growth period by gender. This study consisted of a total of 180 pre-treatment lateral cephalometric and hand-wrist radiographs, 45 in each group (Group 1: Class I male; Group 2: Class III male; Group 3: Class I female; Group 4: Class III female), taken from the archive of Gazi University Department of Orthodontics. Pharyngeal airway dimension and area measurements were done. Dimensional and angular measurements were made using the GNU Image Manipulation Program (GIMP 2.10.18, Spencer Kimmball, Peter Mattis and GIMP Team, 1995-2020, NY, USA). AUTOCAD (Autodesk 2018, San Rafael, CA, USA) software program was used for area measurements.