Kavram haritalarıyla desteklenen 5E öğrenme modelinin öğrencilerin kimya kavramlarını anlamalarına etkisi
Effect of 5E learning model supported concept maps on students' understanding of chemical concepts
- Tez No: 685616
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YILMAZ, DOÇ. DR. ŞENOL ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı kavram haritalarıyla desteklenen 5E öğrenme modelinin, ortaöğretim 8. sınıf öğrencilerinin kimya konuları ile ilgili kavramsal anlamlarına ve motivasyonlarına etkisinin incelenmesidir. Çalışma, 2018-2019 öğretim yılının bahar yarıyılında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bulunan devlete bağlı bir kolejde yürütülmüştür. Çalışma karma araştırma yöntemlerinden gömülü desen kullanılarak 100 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma seçkisiz bir şekilde belirlenen iki deney ve iki kontrol grubu ile yürütülmüştür. Deney gruplarında dersler Kavram Haritaları ile Desteklenen 5E Öğrenme Modeli ile işlenirken kontrol gruplarında geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Veri toplamada, Kimya Kavram Teşhis Testi (KKTT), Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Ölçeği (ÖGSÖ), açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, bağımsız örneklem t-testi ve MANOVA gibi istatistiksel analizler, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, kavram haritaları ile desteklenmiş 5E öğrenme modeli ile ders işleyen deney grubu öğrencilerinin konu ile ilgili kavramsal anlamalarının kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubu öğrencilerinin içsel hedef düzenleme sontest puanları karşılaştırıldığında deney grubu öğrencilerinin lehine ve sınav kaygısı sontest puanları karşılaştırıldığında kontrol grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 5E learning model supported by concept maps on eight grade students' conceptual understanding of some basic chemical concepts and students' motivation. The study carried out in the second half term of 2018-2019 education year at a state college in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). The study is designed with 100 students by using embedded design, one of the mixed research methods. In the study two experimental and two control groups which determined randomly used. In the experimental groups, the lessons were taught with the 5E Learning Model Supported by Concept Maps, while in the control groups with traditional teaching method. Chemistry Concept Diagnostic Test (CCDT), Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ), open-ended questions and semi-structured interviews used as a data collection tools. The quantitative data analysed by using the statistical techniques such as independent-samples t-test and MANOVA; and the content analysis intended for analysed the qualitative data. As a result of the study, it determined that the conceptual understanding of the experimental group students whose course conducted with 5E learning model supported by concept maps was higher than the control group. Besides there was a significant difference between the experimental and control group students' in favor of the experimental group for the intrinsic goal orientation and in favor of the control group for the test anxiety post-test scores.