7. sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerilerinin FeTeMM etkinlikleriyle gelişiminin incelenmesi
Examining the development of the proportional reasoning skills of 7th grade students with FeTeMM activities
- Tez No: 685773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU PİŞKİN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin orantılı ve orantısız ilişkiler içeren FeTeMM etkinlikleri uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra orantısal akıl yürütme becerilerini incelemektir. Araştırma da nitel çalışma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılında sekiz öğrencinin katılımı ile elde edilmiştir. Yedi haftalık bir süreçte her hafta bir FeTeMM etkinliği uygulanmıştır. Uygulamada araştırmacı eş zamanlı olarak katılımcıların matematik öğretmeni olarak görev yapmıştır. Orantısal Akıl Yürütme Testi ve Yarı Yapılandırılmış Görüşmeler, FeTeMM etkinlikleri uygulanmadan önce ve sonra veri toplama aracı olarak tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, FeTeMM etkinliklerinin öğrencilerin orantısal akıl yürütme becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğu görülmüştür. FeTeMM etkinlikleri uygulanmadan önce, öğrencilerin çoğunlukla orantılı ilişki içeren sorularda çarpımsal ilişkileri içselleştirmeden ezbere yöntemlerden olan içler dışlar çarpımı algoritması kullandıkları görülmüştür. Ayrıca, FeTeMM etkinlikleri uygulanmadan önce orantılı ilişki içeren soruları kısıtlı çözüm yöntemi kullanarak çözdükleri görülmüştür. Niteliksel ve niceliksel karşılaştırma sorularının çoğunda doğru çözümler yapamadıkları tespit edilmiştir. Orantısız ilişki içerensorularda öğrencilerin çoğunun çarpımsal ilişkiler (içler dışlar çarpımı algoritması) kullanarak yanlış çözüm yaptıkları görülmüştür. FeTeMM etkinlikleri uygulandıktan sonra, öğrencilerin orantılı ilişkiler içeren soruların çözümünde çarpımsal ilişkileri ön plana alan yöntemlerden değişim çarpanı stratejisini kullandıkları görülmüştür. Orantılı ilişkiler içeren soruları farklı yöntemlere başvurarak çözdükleri görülmüştür. Öğrencilerin niteliksel ve niceliksel karşılaştırma sorularında doğru çözüm yöntemleri kullandığı ve doğru cevap sayılarının arttığı görülmüştür. Orantısız ilişki içeren sorularda öğrencilerin çoğunun toplamsal ilişkiler kullanarak doğru cevaplar verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the proportional reasoning skills of 7th grade students before and after the implementation of STEM activities involving proportional and disproportionatal relationships. The case study, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. The data of the study were collected with the participation of eight students in the second semester of 2018-2019 education year. STEM activities were applied once a week for a period of 7 weeks. In practice, the researcher also served as the mathematics teacher of the participants. The Proportional Reasoning Test and semi-structured interviews were preferred as data collection tools before and after STEM activities. The findings showed that STEM activities contribute to the development of students' proportional reasoning skills. Before the implementation of the STEM activities, it was observed that the students mostly used the cross-multiply algorithm, which does not internalize multiplicative relations and is one of the rote methods, in the questions involving proportional relationships. In addition, it was seen that they solved the questions with proportional relationships by using limited solution methods. It was determined that they could not make correct solutions in most of the qualitative and quantitative comparison questions. It was observed that most of the students made wrong solutions by using multiplicative relationships (cross-multiply) in the questions with disproportional relationships. After the implementation of the STEM activities, it was observed that the students used the factor of change method, which is one of the methods that emphasize multiplicative relationships, with questions containing proportional relationships. It was observed that they solved the questions involving proportional relationships by using different methods. The number of students who correctly solved the qualitative and quantitative comparison questions by using correct methods increased. They provided correct answers for the additive reasoning questions that contained disproportionatal relationships.