Erasmus+ değişim programı öğrencilerinin özgüven ve bireysel inisiyatif alma algılamaları: Yıldız Teknik Üniversitesi örneği
The perceptions of confidence and individiual initiative that Erasmus+ exchange program students take: The case of Yıldız Technical University
- Tez No: 685817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda iş gücü piyasasında artan ve zorlaşan rekabet koşulları düşünüldüğünde özellik-le yükseköğretim öğrencilerinin gelecekte daha kolay ve daha iyi bir iş bulabilmeleri için özellikle yurt dışı eğitim programlarına katılım gerçekleştirerek kişisel, sosyal, akademik ve mesleki açıdan kazanımlar elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu bağlamda düşünüldüğünde, çalışmada yükseköğretim öğrencilerinin yurtdışında eğitim programlarına katılımlarını sağla-yacak olan günümüzün değişim programları açısından amiral gemisi niteliğindeki Erasmus+ Değişim Programının, katılımcıların özgüven ve bireysel inisiyatif alma algıları üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. İnsan Kaynakları açısından düşünüldüğünde ise perso-nelin işe alımı ve işte yüksek seviyede verim elde edilebilmesi için tercih sebepleri arasında yer alan özgüven ve bireysel inisiyatif alma algılamalarının incelenmesi, programın insan kaynaklarına direkt olmasa bile dolaylı etkisinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada hedef kitle, Yıldız Teknik Üniversitesinde eğitim gören, 2016-2020 yılları arasında öğrenci hareketliliği gerçekleştiren öğrenciler seçilmiş olup elektronik anket yöntemi ile“Özgüven”ve“Bireysel İnisiyatif Alma”ölçekleri uygulanmıştır. Tüm sorulara cevap veren 263 öğren-cinin cevapları değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22. Programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada cinsiyetin özgüven ve bireysel inisiyatif almada aracı değişken rolü incelenmiş ve anlamlı sonuç saptanamamıştır. Çalışma sonucuna göre katılımcıların, özgüven düzeyinin bireysel inisiyatif düzeyine düşük kuvvette pozitif yönlü anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Cinsiyet, gidilen ülke ve bölüm gibi demografik değişkenler ile oluştu-rulan hipotezlere ait analizlerde ise değişkenlerin anlamlı etkileri saptanamamıştır. Demogra-fik değişkenlerin Erasmus+ Değişim Programının karakteristik özellikleriyle ilgili olması çalışmanın özgün yönü olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the competition conditions of labour market, which have become more challenging in recent years, especially the students of higher education aim to obtain perso-nal, social, academic and professional competence by participating especially in internatio-nal educational programmes in order to get a better job more easily in future. In this regard, it is aimed to analyze the impact of Erasmus+ Exchange Programme, which is one of the programmes that the higher education students are able to participate and which is conside-red as the flagship among all the other exchange programmes, on the participants' self-confidence levels and the sense of taking individual initiative. When considered from the perspective of Human Resources, it is aimed to analyze the self confidence levels and the sense of taking individual initiative which are counted among the preference reasons for employing the staff in order to obtain maximum efficiency; and to observe the direct or indirect impact of this exchange programme on human resources. In this study, the target group is composed of students studying at Yıldız Technical University and having attended exchange mobility programmes between the years 2016-2020; and the surveys of“Self-confidence”and“Taking Individual Initiative”are conducted for this target group through electronical survey methods. The answers of 263 students who answered all of the ques-tions are evaluated. The obtained data has been analyzed via IBM SPSS 22 Program. In the study, the mediator variable role of gender on self-confidence and taking individual initia-tive has been examined and no significant result has been obtained. According to the result of the study, it has been found that the participants' level of self-confidence has a low posi-tive effect on their individual initiative levels. In the analyzes of hypotheses formed by de-mographic variables suc as gender, host country and department, significant effects of de-mographic variables were not detected. It is the original aspect of this study that the de-mographical variables are related with the charactristics of Erasmus+ Exchange Program.