İç göç ve kamu yatırımları ilişkisi: Türkiye örneği
The relation of internal migration and public investments: Turkey example
  1. Tez No: 685856
  2. Yazar: KEVSER YALDIZ TÜREDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Göçler insanlık tarihiyle başlayıp kesintisiz şekilde devam eden nüfus hareketlilikleridir. Özellikle sanayi devrimiyle beraber hız kazanmıştır. Bireylerin göç etme kararının ardında; şiddet olayları, ekonomik nedenler, kültürel ve sosyal nedenler ve iklim koşulları gibi etkenler bulunmaktadır. Göç hareketleri uluslararası olabileceği gibi aynı ülke içinde farklı bölgelere de gerçekleşmektedir. Aynı ülke içinde yapılan iç göçler ülke içinde gelişmişlik ve gelir düzeylerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Kamu yatırımlarının önemli amaçlarından biri de bölgelerin ihtiyaçlarını karşılarken bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını da asgari düzeye çekmektir. Türkiye'de iç göçler dönemler itibariyle farklı nedenlere dayanmakla birlikte iç göçlerin yönü genel olarak kırsaldan kentlere doğrudur. Dış göç çalışmalarının oldukça fazla olması ve iç göçle ilgili yeterince çalışma bulunmaması nedeniyle bu çalışmada iç göçler üzerinde durulmuştur. Çalışmada; Türkiye'de iç göçlerin tarihsel gelişimi, nedenleri, nüfus yapısı ve kamu yatırımlarının kapsamı, sektörel dağılımı ve en çok kamu yatırımı yapılan iller 2015-2019 yılları arasındaki verilerle ele alınarak iç göç ve kamu yatırımları ilişkisi doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu çalışma için elde edilen bulgular sonucunda net göç hızı ve kamu yatırımlarının 2015-2019 yılları arasında en çok kamu yatırımı alan 10 il bazında değerlendirilmesi sonucunda kamu yatırımları artış ya da azalışlarının net göç hızlarını etkilemediği söylenebilir. İç göçlerin diğer nedenleri de göz önüne alındığında sadece kamu yatırımları ile iç göçler üzerinde kontrol sağlanamayacağı, iç göçlerle ilgili önlem almak için göçlerin sosyolojik nedenlerinin detaylı araştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Migrations are population movements that start with the history of humanity and continue uninterruptedly. Especially with the industrial revolution, it gained speed. Behind the individuals' decision to migrate; There are factors such as violent events, economic reasons, cultural - social reasons, and climatic conditions. Migration movements can be international as well as take place in different regions within the same country. Internal migrations within the same country are due to the different levels of development and income within the country. One of the important objectives of public investments is to meet the needs of the regions while minimizing the development between the regions. Although internal migration in Turkey is based on different reasons in terms of periods, the direction of internal migration is generally from rural to urban areas. Internal migration is emphasized in this study since there are a lot of external migration studies and there are not enough studies on internal migration. In the study; The historical development of internal migration in Turkey, its causes, population structure and scope of public investments, sectoral distribution, and the provinces with the most public investments were examined with the data between 2015-2019 and the relationship between internal migration and public investments were examined by document analysis method. As a result of the findings obtained for this study, it can be said that the increase or decrease in public investments does not affect the net migration rates as a result of the evaluation of the net migration rate and public investments on the basis of the 10 provinces that received the most public investment between 2015-2019. Considering the other causes of internal migration, it is thought that control over internal migration cannot be achieved with only public investments, and sociological reasons of migration should be investigated in detail in order to take precautions regarding internal migration.