The Mixmaster model as chaotic system
Kaotik bir sistem olarak mixmaster modeli
- Tez No: 68592
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Anahtar Kelimeler: (BKL) yaklaşımı, Davranış, Farey haritası, Gauss haritası, Görecelik. VI, Chaos, Behavior, (BKL) approach, Farey map, Gauss map, Relativity. IV
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz KAOTİK BİR SİSTEM OLARAK“MDÜMASTER”MODELİ AL-S AWAI, Wael Mustafa Yüksek Lisans, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tekin Dereli Temmuz 1997, 83 sayfa Mixmaster kozmoloji modelinin dinamiği, köşegenleştirilmiş Bianchi IX tipi homojen boşluk Einstein kozmolojilerinin zaman evrimiyle tanımlanmaktadır. Bu çalışmada mixmaster dinamiği, Belinskii, Lifshitz ve Khalatnikov (BLK)'nin geliştirdiği kesikli yaklaşıklıkta ele alınmıştır. Bu yaklaşıklık sayesinde mixmaster evreninin evrimi iki farklı kesikli gönderimle tarif edilebilmekte ve böylece Einstein denklemlerinin, lineer olmayan dinamik teorisinin invaryantlarıyla tarif edilebilen bir kaotik davranışı gösterdiği anlaşılmaktadır. Bunun için mixmaster evreni uygun seçilmiş bir faz uzayında dinamik sistem olarak ele alınmakta; bu sistem için inşa edilen Poincarâ gönderimi yardımıyla değişmez ölçek ve metrik entropisi de dahil bazı dinamik değişmezler hesaplanmaktadır. Böylece koordinat seçiminden bağımsız fraktal yöntemleriyle mixmaster evreninin gerçekten kaotik olduğu, gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MIXMASTER MODEL AS A CHAOTIC SYSTEM AL-SAWAI, Wad Mustafa M.S., Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Tekin Dereli July 1997, 83 Pages Mixmaster dynamics is defined by the evolution of vacuum, diagonal Bianchi DC spatially homogeneous cosmologies. Belinskii, Lifshitz and Khlalatnikov developed a discrete approximation to mixmaster dynamics. Here we study their approximation and how the evolution of mixmaster universe can be described by two discrete maps. Thus, the Einstein equations are shown to exhibit chaotic behavior that can be characterized by invariants of nonlinear dynamics. An overview of the new concepts in dynamical systems theory is provided. The mixmaster universe is studied as a dynamical system in an appropriate phase space; a Poincare" return mapping is constructed for the system and a smooth invariant measure is calculated. Several dynamical invariants can then be calculated for the mixmaster model, including its metric entropy. IllWe discuss how to use coordinate independent, fractal methods to show the mixmaster universe is indeed chaotic.