Ofis çalışanlarında iki farklı egzersiz programının alt ekstremite fonksiyonları, postür ve fiziksel aktiviteye etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different exercise programs on lower extremity functions, posture and physical activity in office workers
- Tez No: 685926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME NİLAY ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı ofis çalışanlarında çevrimiçi fonksiyonel egzersizler ile postür egzersizlerinin alt ekstremite fonksiyonları, postür ve fiziksel aktivite üzerine etkilerini karşılaştırmak idi. Çalışmaya 40 birey dahil edildi, randomize edilerek, Grup I (Fonksiyonel egzersiz grubu, 20 kişi) ve Grup II (Postür egzersiz grubu, 20 kişi) olarak iki gruba ayrıldı. Grup I'de alt ekstremite fonksiyonları için planlanan egzersizler, Grup II'de ise postüral düzgünlüğüne odaklanan egzersizler günde 45-60 dk, haftada 2 gün olmak üzere 8 hafta boyunca online (çevrimiçi) olarak uygulandı. Olguların alt ekstremite fonksiyonları Basamak Çıkma Testi, 6 Dakika Yürüme Testi, Otur Kalk Testi, Yarı Skuat Testi, Fonksiyonel Öne Uzanma Testi ile; postürü PostureScreen Mobile uygulaması ile; fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler egzersiz programı öncesi ve sonrasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare the effects of online functional exercises and posture exercises on lower extremity functions, posture and physical activity in office workers. 40 individuals were included in the study and they were randomly divided into two groups as Group I (Functional exercise group, 20 participants) and Group II (Posture exercise group, 20 participants). The exercises set for lower extremity functions in Group I and the exercises focusing on postural smoothness in Group II were performed online for 8 weeks, for 45-60 minutes a day, 2 days a week. Lower extremity functions with stair climbing test, 6-Minute Walking Test, Sit-Stand Test, Half-Squat Test, Functional Forward Reaching Test; posture with PostureScreen Mobile application; physical activity level with International Physical Activity Questionnaire-Short Form were evaluated. All assessments were performed before and after the exercise program.