Elit sporcuların farklı açısal hızlarda kas fonksiyonlarının fiziksel ve fizyolojik olarak incelenmesi
Physical and physiological analysis of muscle functions in elite athletes on different angular velocities
  1. Tez No: 686166
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, elit sporcuların farklı açısal hızlarda kas fonksiyonlarının fiziksel ve fizyolojik olarak incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 20,18±2,05 yıl yaş ortalaması, 179,85±7,80 cm boy ortalaması, 73,60±12,3 kg vücut ağırlığı ortalaması, 12,62±6,65 vücut yağ yüzdesi ortalaması ve 22,72±3,36 bki ortalaması olan 49 elit sporcu katılmıştır. Denekler 60 º/sn açısal hızda 5 tekrar, 120 º/sn açısal hızda 10 tekrar, 180 º/sn açısal hızda 15 tekrar ve 240 º/sn açısal hızda 25 tekrar diz fleksiyon/ekstansiyon hareketini uygulamıştır. Denekler izokinetik kuvvet cihazında hareketi uygularken sağ ve sol ekstansör kaslar olan Rectus Femoris, Vastus Lateralis ve Vastus Medialis kaslarından kas aktivasyon düzeylerini belirlemek için eletromiyografi ölçümleri eş zamanlı olarak alınmıştır. Elde edilen verilerin görselleştirilmesinde MATLAB 20b kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to analyze physical and physiological muscle functions of elite athletes at different angular speeds. Method: 49 athletes whose average age is 20.18±2.05, average height is 179.85±7.80, average body weight is 73.60±12.3, average body fat mass is 12,62±6,65, and average body mass index is 22.72±3.36 participated in the study. Subjects performed knee flexion/extension movements for five repeats at 60 º/sec angular speed, ten repeats at 120 º/sec angular speed, fifteen repeats at 180 º/sec angular speed, and twenty-five repeats at 240 º/sec angular speed. Electromyography measurements were taken simultaneously to determine the muscle activation levels from the right and left extensor muscles, Rectus Femoris, Vastus Lateralis, and Vastus Medialis, while the subjects performed the movement in the isokinetic force device. MATLAB 20b was used to visualize the obtained data.