Operasyonel finansal kiralama sisteminin SWOT analizi ile Türkiye değerlendirmesi
Turkey evaluation of the SWOT analysis of the operational leasing system
- Tez No: 686242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma günümüzde önemli bir finansal kiralama alanı olan operasyonel kiralama konusunda mevcut ekonomik koşullarda önemli bir finansman yöntemi olduğunu yatırımcılara ifade etmektir. Bu doğrultuda yapılan alanyazın taraması neticesinde öncelikle finansal kiralama kavramı ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Toplanan bilgiler doğrultusunda çalışmanın başlangıcında finansal kiralama kavramı, finansal kiralama tarafları, finansal kiralama süreci, finansal kiralama türleri, finansal kiralamaya konu olan ve olmayan varlıklar, finansal kiralamanın olumlu ve olumsuz yönlerine değinilmiştir. Bu bölümün devamında operasyonel kiralama kavramı ele alınmıştır. Operasyonel kiralama ve finansal kiralama ile ilgili ayrımlar incelenmiş ve operasyonel kiralamanın avantajları, dezavantajları, operasyonel kiralamaya ilişkin riskler değerlendirilmiştir. Araştırmanın devamında dünyada ve Türkiye'de finansal kiralama ve operasyonel kiralama sistemi incelenmiştir. Araştırmanın son kısmında Türkiye'de operasyonel kiralamaya ilişkin SWOT analizi yapılmıştır. SWOT analizi neticesinde operasyonel kiralamaya ilişkin fırsatlar, tehditler, güçlü ve zayıf yönleri ifade edilmiştir
Özet (Çeviri)
This research is to express to investors that operational leasing is an important financial leasing area, which is an important financial method in the current economic conditions. As a result of the literature review conducted in this direction, firstly, information about the concept of financial leasing was collected. In line with the information collected, at the beginning of the study, the concept of financial leasing, financial leasing parties, financial leasing process, types of financial leasing, assets subject to and without leasing, the positive and negative aspects of financial leasing. Following this section, the concept of operational leasing is discussed. Differences related to operational leasing and financial leasing were examined and the advantages, disadvantages and risks related to operational leasing were evaluated. The continuation of research in the world, and leasing and operational leasing system in Turkey were examined. SWOT analysis related to operating leases in Turkey in the last part of the research was conducted. As a result of SWOT analysis, opportunities, threats, strengths and weaknesses related to operational leasing were expressed.