Futbolculara uygulanan sekiz haftalık core antrenmanın bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
Effect of 8 weeks core training programme on physical and physiological parameters of male soccer players
- Tez No: 408228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık core kuvvet antrenman programının Gaziantep Üniversitesi'nde Beden eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören 18-30 yaş arasındaki erkek futbolcuların fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya katılan 18-30 yaş arasındaki gönüllülerden 2 grup; Çalışma Grubu (ÇG, n=22), ve Kontrol Grubu (KG, n=22) oluşturuldu. ÇG' ye futbol antrenmanlarına ek olarak 8 hafta ve haftada 2 gün core antrenman programı uygulandı. KG ise futbol antrenmanlarına ek olarak herhangi bir antrenman programına dahil olmadı. Gönüllülere; vücut kompozisyonu, bacak kuvveti, sırt kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, 20 m sürat ölçümleri ile 20 m mekik koşusu (MaxVO2) ölçüm ve testleri uygulandı. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, SPSS paket programı (SPSS for Windows. sürüm 16.0. 2008. SPSS Inc.. Chicago. Illinois. ABD) kullanıldı. İkili grupların karşılaştırılmasında ön test ve son test farkı alınarak bağımsız t-testi uygulandı. Her grubun ön test ve son testlerinin karşılaştırılmasında bağımlı t-testi kullanıldı. ÇG'nin ön test ve son test değerleri karşılaştırıldığında tüm parametrelerde anlamlı bir iyileşme gözlendi. KG'nin ön test ve son test değerleri karşılaştırıldığında; BKİ, vücut ağırlığı, dikey sıçrama, bacak ve sırt kuvveti değerlerinde anlamlı bir iyileşme gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate effect of 8 weeks core training program on some physiologic and physical parameters of male university soccer players. Physical Education and Sport High School male students (n:44) who were between 18 and 30 years old participated in this study as voluntary. Volunteers were seperated two groups as ÇG (n:22), KG (n:22), ÇG was applied core strength training 8 weeks and 3 days per week additionally soccer training programme. KG wasn't applied core training during 8 weeks additionally soccer training programme. Body mass index (BKİ), back strength, leg strength, flexibility, vertical jump, body fat percentage, 20 m sprint and 20 m shuttle run tests were appilied on volunteers. Obtained data were analyzed by SPSS 16.0 program. Paired Samples T-Test was used for analysis of between the groups their own. Independent Sample Test was used for analysis of between groups.