Feline herpesvirus 1 (FHV-1) enfeksiyonlarının virolojik ve serolojik olarak araştırılması
Virological and serological investigation of Feline herpesvirus 1 (FHV-1) infections
- Tez No: 951038
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Feline herpesvirus tip 1 (FHV-1) Herpesviridae ailesinin Alphaherpesvirinae alt ailesinin Varicellovirus genusunda yer alan, çift iplikcikli ve zarf içeren bir virusdur. Etken özellikle üst solunum yollarında ve korneada replike olarak rhinitis ve konjuktivitisin yaygın olduğu üst solunum yolu ve göz enfeksiyonlarına neden olmaktadır. FHV-1 diğer Alphaherpesviruslarda olduğu gibi primer enfeksiyonun ardından ganglionlarda yaşam boyu latent kalabilmektedir. Latent enfekte kediler virus taşıyıcısı ve saçıcısı olarak rol oynamaktadır. Araştırmada solunum yolu enfeksiyonu klinik belirtilerine sahip kedilerden toplanan solunum salgı ve svap örneklerinde FHV-1 antijen varlığı, hızlı test ve PCR ile araştırılmıştır. Bu çalışma ile hastalığın solunum yolu enfeksiyonları arasında prevalansının değerlendirilmesi ve laboratuvar imkanlarının sınırlı olduğu saha şartlarında kullanımı son yıllarda gittikçe artan hızlı test kitlerinin duyarlıklarının belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonu klinik belirtileri göstermeyen hayvanlardan kan örneklemeleri de alınarak hayvanların FHV-1 yönünden seroprevalansının ortaya konulması amaçlandı. Araştırmada, solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren 45 adet kedinin oküler/nasal svabı PCR ve hızlı test ile, sağlıklı görünen 92 kedinin ise serum örnekleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. PCR testiyle 45 svap örneğinden 17'sinde (%38) FHV-1 DNA'sı pozitif saptandı. Hızlı test kitiyle aynı örneklerden 10'u pozitif bulundu. Her iki test karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Prevalans araştırması için kullanılan antikor ELISA testinde, sağlıklı görünen 92 kedinin 80'inde (%87) FHV-1'e karşı antikor pozitifliği saptandı. Bu çalışma, FHV-1'in üst solunum yolu enfeksiyonlarının önemli bir etkeni olduğunu ve klinik olarak belirti göstermeyen kedilerde de yüksek oranda seropozitiflik bulunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak klinik pratiğe yönelik çalışmalarda, tanı testlerinin güvenilir testlerle birlikte kullanılması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feline herpesvirus type 1 (FHV-1) is a double-stranded, enveloped DNA virus belonging to the Varicellovirus genus of the Alphaherpesvirinae subfamily of the Herpesviridae family. It is a causative agent of upper respiratory tract and ocular infections with rhinitis and conjunctivitis being common, particularly due to viral replication in the upper respiratory tract and cornea. As with other Alphaherpesviruses, FHV-1 can establish life-long latency in ganglia following primary infection. Latently infected cats act as virus carriers and can intermittently shed the virus. In the study, the presence of FHV-1 antigen in respiratory secretion and swab samples collected from cats exhibiting clinical signs of respiratory tract infection were examined by rapid test and PCR. In this study, it was aimed to evaluate the prevalence of the disease among respiratory tract infections and to determine the sensitivity of rapid test kits, the use of which has been increasing in recent years in field conditions where laboratory facilities are limited. In addition, blood samples were collected from animals without clinical signs of respiratory tract infection to determine the seroprevalence of FHV-1. For this purpose, ocular/nasal swab of 45 cats showing signs of respiratory tract infection were analyzed by PCR and rapid test, and serum samples of 92 apparently healthy cats were analyzed using the ELISA method. In conclusion FHV-1 DNA was detected as positive in 17 of 45 swab samples (38%) by PCR. The same swab samples were also analyzed using rapid test kits and 10 positive results were detected. When both tests were compared, there is no statistically significant relationship was found. . In the antibody ELISA test used for prevalence research, antibodies against FHV-1 were detected 80 of 92 (87%) in clinically healthy cats. This study demonstrated that FHV-1 is an important agent of upper respiratory tract infections and that there is a high rate of seropositivity in clinically asymptomatic cats. As a result, it has been concluded that in studies for clinical practice, diagnostic tests should be used in combination with reliable tests.