Okul öncesi öğretmenlerinin çevresel sürdürülebilirlik hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examination of preschool teachers' opinions on environmental sustainability and their views regarding inclusion in the curriculum
  1. Tez No: 686790
  2. Yazar: AYÇA TARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF MERCAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin küresel olarak gördükleri ve en çok önemsedikleri çevre sorununun ne olduğu, bu sorun veya diğer çevre sorunlarına yönelik hayatlarında neler yaptıkları, ne kadar sürdürülebilir yaşama dikkat ettikleri üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra öğretmenlerin kendi bilgilerini ve hayat deneyimlerini çocuklara yansıtması, onların çevre eğitimine ne şekilde katkıda bulunduklarına ve kendilerini bu konuda yeterli görüp görmediklerine dair öz değerlendirmelerini de incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmış ve çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Artvin iline bağlı Borçka ve Hopa ilçesinde görev yapan 20 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada temel veri toplama yöntemi olarak görüşme kullanılmıştır. Araştırmada görüşmelerden elde edilen nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmenlerin çevre sorunlarının farkında olduğu ve su kirliliği, atık kirliliği, geri dönüşüm, plastikler, hava kirliliği ve tüketim alışkanlıkları üzerinde durdukları görülmüştür. Öğretmenlerin“çevresel sürdürülebilirlik”kavramına uzak oldukları, konunun su, atık, enerji yönetimi ve biyoçeşitlilik şeklinde detaylandırılıp desteklenerek sürdürülebilirlik kavramını ifade edebildikleri görülmüştür. Öğretmenlerin farkında olmadan sürdürülebilir adımlar attıkları da görülmüştür. Ayrıca görüşme yapılan katılımcıların pek çoğunun çevre eğitimi almamış olması ve alınabilecek eğitimlere nitelik açısından sıcak bakmıyor oluşları da doğru çevre eğitiminin öğretmen yeterliliklerini artırması açısından önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is emphasized that the most significant and global problem which is teachers' consider and, what are they doing in their lives about the other environmental problems, and, to what degree are they paying attention to sustainable life. Besides, it is aimed to examined self evaluation which is about teachers' reflection of their own knowledge and life experiments to students and their contribution to environment education and whether they consider themselves sufficient or not. In this research, phenomenology pattern which is one of the qualitative research method was used. When study group was determined, snowball examplication that is one of the intentional examplication methods was preffered. The study groups of the research are 20 pre-school departments working in Borçka and Hopa departments of Artvin. It is used as a basic data collection method in research and to prepare for pre-school education. Content analysis technique was used in the analysis of the qualitative data obtained from the interviews. As a result of the analysis of the data, it was seen that the teachers were aware of environmental problems and focused on water pollution, waste pollution, recycling, plastics, air pollution and consumption habits. It has been observed that the teachers are far from the concept of“environmental sustainability”and that they can express the concept of sustainability by detailing and supporting the subject as water, waste, energy management and biodiversity. It has been observed that teachers take sustainable steps without realizing it. Also, in terms of classroom education, it shows environmental education incompletely. In addition, the fact that most of the interviewed participants did not receive environmental education and that they do not look at the trainings that can be received in terms of quality reveals the importance of the right environmental education in terms of increasing teacher competencies.