Pres fabrikası çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği kültürünün tespiti ve iş verimliliği üzerine etkisinin incelenmesi: Bursa örneği
Determination of occupational health and safety culture of press factory employees and investigation of its effect on work efficiency: Bursa example
- Tez No: 686838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Bursa ilinde faaliyet gösteren bir pres fabrikasında ki çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kültürünün tespiti ve iş verimliliği üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma için veri toplama anket formu hazırlanarak pres çalışanlarına uygulanmıştır. Bu bağlamda üç bölüm içeren veri toplama formu oluşturulmuştur. Düzenlenen veri toplama formu demografik bilgiler, iş sağlığı ve güvenliği kültürü, iş verimliliği anketlerinden oluşmaktadır. Anket çalışması 70 personele uygulanarak toplamda 70 anket değerlendirmeye alınmıştır. Örneklem grubundan toplanan veriler SPSS Windows version 23.0 paket programında non parametrik testler uygulanmıştır. Kullanılan ölçeklere 'Açımlayıcı Faktör Analizi' yapılmıştır. Kullanılan ölçeğin faktörleşme boyutu 'Temel Bileşenler Analizi' ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda, iş sağlığı ve güvenliği kültürü ile iş verimliliği arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde iş güvenliği kültürü, iş verimliliğinin yükselmesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak iş güvenliği kültür algısı yüksek olan çalışanların iş verimliliği seviyesinin daha yüksek olmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main aim is to determine occupational health and safety cultures of the workers of a press factory which is active in Bursa city and investigate the effect of that on the work productivity. For this study, data collection survey forms were prepared and applied to press workers.In this context, survey forms which contain there sections, were created. The held data collection form is to consist of demographic information,occupational health and safety culture and work productivity. Survey study were applied to 70 workers and 70 surveys were taken to evaluate.The datas which were collected from sample group were applied to non-parametric tests on SPSS Windows Version 23.0 package program.“Explanatory Factor Analsis”was applied to the used scales.The factorization dimension of used scale was analyzed with“Basic Components Analysis”On the findings, a significant and positive relation was detected between occupational health and safety culture and work productivity. On behalf of the study, occupational safety culture highly contribute to the rise of work productivity. As a result, the workers who have better perception of occupational safety culture also have better work productivity levels.