İş stresinin iş yaşam dengesi algısına etkisi üzerine teknoloji sektöründe bir araştırma
A research in the technology sector on the effect of business stress on work-life balance perception
- Tez No: 686960
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BİGE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, iş stresinin, iş yaşam dengesine etkisi incelenmiş, bu iki değişken arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, teknoloji sektörü çalışanlarının maruz kaldıkları iş stresinin, çalışanların iş yaşam dengesine etkisinin olup olmadığı sorusuyla başlamıştır. Teknoloji sektörü çalışanları, yaptıkları işin gereksinimleri doğrultusunda sıklıkla yoğun iş stresine maruz kalabilmektedir. Bu durum, çalışanlar üzerinde fiziksel veya psikolojik rahatsızlıkların oluşmasına sebebiyet verebileceği gibi, aynı zamanda aile ve sosyal çevre ile çatışmalara da neden olabilmektedir. Araştırma içerisinde, çalışanların iş stres seviyesinin ölçülebilmesi için Rosenbaum tarafından geliştirilen ve Dağ tarafından da Türkçeye çevrilmiş ölçek ile Suzanne ve Haynes tarafından uygulanıp, Aktaş tarafından geliştirilen ölçeğin birleştirilmesiyle oluşturulan“İş Stresi Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca, çalışanların iş yaşam dengesini ne seviyede sağlayabildiklerinin ortaya çıkarılabilmesi için Netemeyer'in“İş Yaşam Dengesi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma süresince elde edilen verilere göre, iş stresi ile iş yaşam dengesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of work stress on work life balance was examined, and whether there was a relationship between these two variables was investigated. The research started with the question of whether the work stress experienced by technology sector employees has an effect on the work life balance of the employees. Technology sector employees can often be exposed to intense work stress in line with the requirements of their work. This situation may cause physical or psychological disturbances on employees, as well as cause conflicts with the family and social environment. In the study, the“Work Stress Scale”was used to measure the work stress level of the employees, which was developed by combining the scale developed by Rosenbaum and translated into Turkish by Dağ and the scale applied by Suzanne and Haynes and developed by Aktaş. In addition, Netemeyer's“Work Life Balance Scale”was used to reveal the level of work-life balance of employees. According to the data obtained during the research, it was found that there is a significant relationship between work stress and work life balance.