Web ortamında güncel sergileme biçimleri ve bir sergi uygulaması
Current exhibition formats on the web and an exhibition application
  1. Tez No: 686961
  2. Yazar: SERTAÇ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BORA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde, zaman geçirdiğimiz, bilgi edindiğimiz, alışveriş yaptığımız ya da sosyalleştiğimiz ortamlar gitgide sanal hale dönüşmektedir. Sanatçılar, galeriler ya da müzeler de bu dönüşüme ayak uydurarak sergileri sanal ortama taşımaktadır. İnternetin artık tüm dünyayı kapsamaya başladığı düşünüldüğünde geleneksel sergileme biçimlerinin yerini, uzaktan erişilebilir sanal sergilemelerin aldığı görülmektedir. Erişim kolaylığı, zaman ve para tasarrufu sağlaması ayrıca izleyiciye farklı deneyimler sunması bu tür sergilerin kullanımını arttırmıştır. 2020 yılında yaşanan Covid-19 pandemisi dolayısıyla da kişi ve kurumlar sergilerini sanal ortama taşımayı hızlandırmış, bu nedenle izleyiciler sanal sergilerin olanaklarını bu süreçte daha çok keşfetmiştir. Tüm bu gelişmelerle gelişmeye ve derinleşmeye devam eden Web sergileme biçimleri önemli bir inceleme alanını oluşturmaktadır. Sanal sergilemelerin büyük çoğunluğunu Web ortamındaki sergileme biçimleri kapsamaktadır. Bu sebeple bu çalışmada Web ortamındaki sergileme biçimleri üzerinde durulmuştur. Günümüzde tüm dünyada aktif bir şekilde kullanılan Web tabanlı sergileme biçimlerini, Web ortamında kullanılan yöntem ve ortaya çıkan sonuç bağlamında incelemek ve özgün bir Web sergileme uygulaması yapılması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yapılan araştırmalar ve örnek incelemeler ışığında güncel bir Web sergileme uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the environments where we spend time, get information, shop or socialize are becoming more and more virtual. Artists, galleries or museums keep up with this transformation and bring exhibitions to the virtual environment. Considering that the internet has started to cover the whole world, it is seen that traditional exhibition forms have been replaced by remotely accessible virtual exhibitions. Ease of access, saving time and money, and offering different experiences to the audience have increased the use of such exhibitions. Due to the Covid-19 pandemic in 2020, individuals and institutions accelerated the transfer of their exhibitions to the virtual environment, so the audience discovered the possibilities of virtual exhibitions more in this process. Web exhibition formats, which continue to develop and deepen with all these developments, constitute an important field of study. The vast majority of virtual exhibitions cover the forms of exhibition in the Web environment. For this reason, this study focuses on the forms of display in the Web environment. The aim of this study is to examine the Web-based exhibition forms, which are actively used all over the world, in the context of the method used in the Web environment and the result, and to make an original Web exhibition implementation. In this direction, a current Web exhibition implementation has been made in the light of researches and case studies.