Vadeli işlemler piyasasında işlem gören kontratların al-sat kararlarında kullanılan indikatörlerin optimizasyonu
Optimization of indicators used in buying and selling decisions of contracts traded in the future market
- Tez No: 686962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DİLBAZ ALACAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sermaye piyasasın da yatırımcılar yatırımlarını yön vermek için uygun fiyat ve zamanda, alım-satım yapabilmek için birçok analiz yöntemine başvurmaktadır. Yatırımcıların karar vermek için başvurduğu analiz yöntemleri kendi içerisinde temel analiz ve teknik analiz şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Temel analiz ilgili menkul kıymetin özelliklerini ve piyasadaki gerçek değerini esas alarak bu değeri etkileyecek faktörlere göre hareket etmeyi içeren bir analiz yöntemidir. Teknik analiz ise geçmişteki fiyat datalarından yola çıkarak gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışan bir analiz yöntemidir. Teknik analiz yöntemlerini tasarruf sahipleri hızlı bir şekilde alım satım kararlarının verilmesinde sıklıkla tercih etmesi sebebiyle bu yönteme ilgiyi artırmaktadır. Bu kapsamda teknik analiz araçlarından olan göstergelerin dünyaca kabul gören standart değerleri ile optimize edilmiş değerlerinin yüzdesel getirilerin karşılaştırıldığı bu çalışmada, BİST'te işlem gören seçili sözleşmelerin RSI, MACD, MFI ve MOM göstergelerinin 13 adet sözleşme üzerinde yüzdesel performansı karşılaştırılmıştır. Bütün incelemeler ve yapılan çalışmalar sonucunda, göstergelerin geçmişe yönelik testleri yapılarak parametreleri optimize edilerek daha başarılı, güvenilir ve yüksek getiri elde edilebileceği gözlenmiştir. Sonuç olarak yatırımcılar finansal ürünlere yatırım yapmadan önce teknik analiz yöntemlerini kullanırken göstergelerin geçmişe yönelik testlerini yapıp parametrelerini optimize edip verimliliğine bakarak seçmeli ve ona göre pozisyon almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In the capital market, investors resort to many analysis methods in order to be able to buy and sell at an appropriate price and time to guide their investments. The analysis methods that investors use to make decisions are divided into two as fundamental analysis and technical analysis. Fundamental analysis is an analysis method that involves acting according to the factors that will affect this value, based on the characteristics of the relevant security and its real value in the market. On the other hand, technical analysis is an analysis method that tries to predict future price movements based on past price data. This method increases the interest because savers often prefer the technical analysis method in making quick buying and selling decisions. In this context, in this study, in which the world-recognized standard values and the percentage returns of the optimized values of the indicators, which are among the technical analysis tools, are compared, the percentage performance of the RSI, MACD, MFI and MOM indicators of the selected contracts traded in the Istanbul stock exchange on 13 contracts is compared. As a result of all these analysis and studies, it has been observed that more successful, more reliable and higher returns can be obtained by optimizing the parameters by making retrospective tests of the indicators. As a result, before investing in financial products, investors should do retrospective tests of the indicators, change their parameters, select them by looking at their efficiency, and take a position accordingly, while using technical analysis methods.