Hasan Ali Toptaş'ın öyküleri üzerine psikanalitik bir inceleme
A psychoanalytic study abaut Hasan Ali Toptaş's stories
- Tez No: 687201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Türk edebiyatının önemli isimlerinden Hasan Ali Toptaş'ın öyküleri, psikanalitik bir incelemeye tabi tutulmuştur. Modern bireyi öykülerinin merkezine alan Toptaş, bireyin kendine ve toplumuna yabancılaşmasını, bunalımını, var oluş mücadelesini, başkaldırısını içsel çatışmalarını konu edinir.“Hasan Ali Toptaş'ın Öyküleri Üzerine Psikanalitik Bir İnceleme”adlı bu çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, psikanalizmin tarihi sürecine, özelliklerine, Batı ve Türk edebiyatlarındaki gelişimine detaylıca değinilmiştir. Birinci bölümde, Hasan Ali Toptaş'ın hayatı, sanat anlayışı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş olup yazar eser ilişkisine de dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde, yazarın öykülerine kısaca değinilmiş olup olay örgüleri tek tek incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yazarın öyküleri psikanalitik özellikler dikkate alınarak belli başlıklar altında tasnif edilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmış olup yazarın öykülerindeki psikanalitik çözümlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, stories of Hasan Ali Toptaş who is one of the important names of Turkish literature were taken into a psychoanalytic examination. Toptaş, which puts the modern individual at the center of their stories, deals with alienation of the individual from herself/ himself and her society, his crisis, his struggle for existence, his rebellion, and his inner conflicts. This study titled“A Psychoanalytic Examınatıon of Hasan Ali Toptaş's Stories”consists of an introduction and three parts. In introduction part; the historical process of psychoanalysis, its features, its development in Western and Turkish literatures are discussed in detail. In the first part; it was given information about Hasan Ali Toptaş's life, his understanding of art, his works and it was drawn attention to the author-work relationship. In the second part, the stories of the author are briefly mentioned and plots are examined one by one. In the third part, the stories of the author are classified taking into account the psychoanalytic features under certain headings. In the conclusion part, a general evaluation of the study was made and the psychoanalytic analyzes in the author's stories were evaluated.