Hokey sporcularının iletişim isteksizlik düzeyleri ile aleksitimik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between hockey players' levels of communication reluctance and alexithymia
  1. Tez No: 953990
  2. Yazar: AHMET TAYYİP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, salon hokeyi sporcularının iletişim isteksizliği ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin tespiti ve bağımsız değişkenler ile karşılaştırmaların incelenmesidir. Araştırmanın modeli; nicel araştırma modellerinden olan tarama ve ilişkisel tarama modelinde oluşturulmuştur. Araştırma salon hokeyi süper liginde oynayan tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 155 sporcu gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama araçları; Erdem ve Alav (2023) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 'İletişim İsteksizliği Ölçeği', Güleç ve ark. tarafından Türkçe'ye uyarlanan 'Toronto Aleksitimi Ölçeği' ve araştırmacı tarafından oluşturulmuş sosyo demografik bilgi formudur. Ölçeklerden elde edilen puanların iki değişkenli karşılaştırmalarında bağımsız T test istatistiği kullanılırken; ikiden fazla değişkene sahip karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi Anova (Lsd) test istatistiği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanlar arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için Pearson Korelasyon analizi (r) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda salon hokeyi sporcularının iletişim isteksizlik düzeyleri ve aleksitimi düzeylerinin ortalama değerin üzerinde olduğu; diğer yandan bu değerlerin birbiri ile ilişki içerisinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between communication reluctance and alexithymia levels in indoor hockey players and to examine comparisons with independent variables. The research model was created using the screening and relational screening models, which are quantitative research models. 155 athletes playing in the indoor hockey super league were selected through random sampling method and participated voluntarily. Data collection tools in the study were the 'Communication Reluctance Scale' adapted to Turkish by Erdem and Alav (2023), the 'Toronto Alexithymia Scale' adapted to Turkish by Güleç et al., and a socio-demographic information form developed by the researcher. Independent t-test statistics were used for bivariate comparisons of scale scores, while one-way analysis of variance (ANOVA) (LSD) statistics were used for comparisons with more than two variables. Pearson correlation analysis (r) was used to reveal the relationship between scale scores. As a result of the study, it was determined that the communication reluctance levels and alexithymia levels of the indoor hockey players were above the average value; on the other hand, these values were found to be in relation to each other.