Gıda ürünlerinin ambalajlanmasında tüketicilerin satın alma kararı: Bursa örneği
Consumers' purchasing decision in packaging food products: The case of Bursa
  1. Tez No: 687400
  2. Yazar: ÖZGECAN KADAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, Bursa ilinde yaşayan bireylerde gıda ürünlerinin ambalajlanmasında tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışmıştır. Gıda ürünlerinin ambalajları farklı malzeme, renk, şekil, logo, içerik vb. özelliklere sahip olmaktadır. Her tüketici için farklı bir özellik önemli olmakta ve tüketicilerin ürün satın alımını etkilemektedir. Araştırma toplam beş kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda giriş, ikinci kısımda ambalaj ve tüketici kavramları ile ilgili kuramsal temeller ve kaynak araştırması, üçüncü kısımda çalışmada kullanılan materyal ve yöntemler, dördüncü kısımda verilerin analizi ile elde edilen bulgular, beşinci kısımda ise elde edilen sonuç ve tartışmalar yer almaktadır. Çalışma doğrultusunda 2020 yılında 202 kadın ve 199 erkek katılımcı olmak üzere toplam 401 katılımcı ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 Paket Programında analiz edilmiştir. Araştırma sorularının cevaplarını bulmak amacı ile Frekans analizi, Independent Samples T-Testi, One- WAY Anova analizi ve Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçların incelenmesi ambalaj ve unsurlarının katılımcılar için yüksek oranda önemli olduğu göstermiştir. Aynı zamanda etiket okuma ve marka bilincinde bireyler için önemli olmaktadır. Cinsiyet, medeni durum ve gelir düzeyi faktörlerinin alt gruplar üzerinde farklılık gösterdiği ve alt grupların hepsinin birbirleri ile pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olmayıp bazı alt grupların negatif yönlü bir ilişkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research sought to determine the effects of food packaging on consumers ' purchasing decisions in individuals living in Bursa province. Each food product package has a unique character and is made of different materials, colours, shapes, logos, textures, etc. Each customer value a distinct feature, and the preferred element affects the consumers ' purchase decisions. The research consists of a total of five parts. The first part includes an introduction; the second part includes theoretical foundations related to packaging and consumer concepts and literature review. The third part includes materials and methods. The findings obtained by the analysis of data makes up the fourth part. The final fifth part includes the results, discussions and conclusions. In line with the study, a total of 401 participants, including 202 women and 199 men, were surveyed face-to-face in 2020. The data obtained were analysed in the SPSS 25.0 Package Program. Frequency analysis, Independent Samples T-test, one-way Anova analysis and correlation analysis were applied to test the research hypothesis. The results from the analyses showed that packaging and its elements were highly important to the participants. Packaging is also crucial for individuals who read labels and who are brand conscious. It is observed that gender, marital status and income level factors differ on subgroups. Not all subgroups have a positive relationship with each other, but some subgroups have a negative relationship.