Design and implementation of a distributive fuel metering system for the dual fuel operation of a diesel engine
Çift yakıtla çalışacak bir sizel motor için dağıtıcı gaz yakıt sistemi tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 68752
  2. Yazar: ERDİNÇ BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. DEMİR BAYKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
oz ÇİFT YAKITLA ÇALIŞACAK BİR DİZEL MOTOR İÇİN DAĞITICI GAZ YAKIT SİSTEMİ TASARIMI VE UYGULAMASI BARUT, Erdinç Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez yöneticisi : Prof. Dr. A. Demir BAYKA Eylül 1997, 180 sayfa Bu çalışmada tasarımı ve üretimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Laboratuvarlarında yapılmış olan iki farklı LPG yakıt besleme sistemi test edilmiştir. Bu araştırmanın amacı bu sistemlerin çalışmasının, çalışma aralıklarının ve ayarlarının incelenmesidir. Ayrıca bu sistemlerin avantajları, dezavantajları ile motor performans ve emisyonlarına olan etkileri de incelenmiştir. Dizel ve çift yakıtlı çalışmalardaki kirleticigaz emisyonları (THC, CO, ve CO2 ) ve duman değerleri, motorlu taşıt ekipman ve parçalarının onaylanması hakkındaki Birleşmiş Milletler Mukavelesinin 24 ve 49' uncu talimatlarına uygun olarak, incelenmiştir. Motor performansı ve egzos emisyonları, çift yakıtlı çalışmalarda elde edilmiş sonuçlar ile dizel motorun verdiği sonuçlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bunun yanı sıra, İM dönüşüm sistemi birbirleriyle de karşılaştırılmıştır. Deney motora olarak dört silindirli, dört stroklu FIAT- TÜMOSAN dizel motoru kullanılmıştır. Motor toplam yakıt ihtiyacının % 45' lere varan kısmı likid petrol gazı ile karşılanarak çift yakıt tekniği ile çalıştırılmıştır. Duman ve kurum emisyonlarının azaltılmasında LPG kullanımının etkisi gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : LPG, Propan, Çift Yakıt Verme, Gaz Motorları, Dizel Motorları, Dizel Emisyonları. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A DISTRIBUTIVE GAS FUEL METERING SYSTEM FOR THE DUAL FUEL OPERATION OF A DIESEL ENGINE BARUT, Erdinç M.S., in Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. A. Demir BAYKA September 1997, 180 pages In this study two different LPG fuel feed systems, which have been designed and manufactured in the Mechanical Engineering Laboratories of the Middle East Technical University, were tested. The primary purpose of this research is to investigate the operation of these systems to evaluate their working ranges and to the adjust two LPG fuel feed systems. Advantages and disadvantages of these LPG fuel feed systems have also been investigated and their effects HIon the engine performance, efficiency, and emission characteristics have been examined. The pollutant emissions (THC, CO, and CO2 ) and the exhaust smoke of the diesel and dual fuel operations were taken into account appropriate to the regulations 24 and 49 of the United Nations Agreement concerning the approval for motor vehicle equipment and parts. The performance, efficiency and the exhaust emission results have been compared with the diesel only operation of the same engine. Furthermore, two LPG fuel feed systems are compared with each other. In the experiments a 4 stroke, 4 cylinder FIAT-TÜMOSAN type compression ignition engine was used as the test engine. LPG was used up to 45% of the engine's fuel requirements with dual fuel technique. The importance of LPG usage in order to reduce smoke and soot emissions was demonstrated. Keywords : LPG, Propane, Dual Fueling, Gas Engines, Diesel Engines, Diesel Emissions. IV