Turizm çalışanlarının iş-boş zaman çatışmasının iş tatminine, boş zaman tatminine ve psikolojik iyi oluş hallerine etkisi
The impact of work-leisure conflict of tourism workers on job satisfaction, leisure satisfaction and psychological well-being
- Tez No: 687562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma ile iş boş zaman çatışmasının iş tatmini, boş zaman tatmini ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. İlgili yazın taraması sonucunda ortaya çıkan araştırma sorusuna yanıt arayabilmek amacıyla kuramsal bir model oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Bu doğrultuda Nevşehir'de faaliyet gösteren konaklama işletmesi çalışanlarına yönelik kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Araştırma kapsamında konaklama işletmeleri çalışanlarına 396 adet anket uygulanmıştır. Toplanan veriler ilgili yöntemlerle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre iş boş zaman çatışmasının iş tatmini, boş zaman tatmini ve psikolojik iyi oluş üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to reveal the effect of work- leisure conflict of tourism employees on job satisfaction, leisure satisfaction and psychological well- being. A theoretical model was set and research hypotheses were developed in order to find answers to the research questions that arise as a result of the relevant literarue review. In this regard, a comprehensive study was carried out for accommodation establishments employees operating in Nevşehir. Data were collected from 396 accommodation establishment employees in Nevşehir. The data were analyzed via relevant methods. According to the results of the analysis, it was found out that work- leisure conflict has an effect on the job satisfaction, leisure satisfaction and psychological well- being. It was determined that work- leisure conflict has a significant negative effect on job satisfaction, leisure satisfaction and psychological well-being.