COVID-19 salgınının çevrimiçi sanat platformları üzerinden sanat satın alma niyeti üzerine etkisi
The effect of COVID-19 pandemic on art purchase intention from online art platforms
- Tez No: 687564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
COVID-19 salgını tüketimin her alanını olduğu gibi çevrimiçi sanat tüketimini de etkilemiştir. Bu araştırmada öncelikli olarak tüketicilerin salgın öncesinde ve sonrasındaki, sanatın farklı dalları için çevrimiçi mecralarda deneyimlemek üzere sanat satın alma niyetlerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Aynı zamanda COVID-19 salgını sonrasında çevrimiçi sanat satın alma niyetinin tüketicilerin demografik özelliklerine bağlı olup olmadığı da irdelenmiştir. Araştırmada bu bağlamda salgına karşı alınan önlemler sırasında Türkiye'de ikamet eden 146 tüketiciye anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre COVID-19 salgını sonrasında çevrimiçi sanat satın alma niyeti artmıştır. Aynı şekilde COVID-19 salgını sonrasında çevrimiçi platformlar üzerinden sanat satın alma niyeti artışı, sanatın dallarına ve katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 pandemic has affected the consumption of online art, as it has in every area of consumption. In this research, it is primarily aimed to compare consumers' online purchasing intentions before and after the epidemic for different branches of art. At the same time, it was also examined whether the intention to purchase art depends on the demographic characteristics of consumers online after COVID-19. In this context, a questionnaire was applied to 146 consumers in the Republic of Turkey during the measures taken against the epidemic. According to the results of the research, the intention of purchasing art online has increased after the COVID-19 pandemic. Likewise, the increase in the intention of purchasing art on online platforms differs according to the branches of art and the demographic characteristics of the participants after the COVID-19 pandemic.