Pazarlama iletişimi sürecinde sanal influencer kullanımı
Use of virtual influencers in the marketing communication process
  1. Tez No: 687644
  2. Yazar: HASRET AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Reklam sektörünün dijitalleşmesi ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla beraber, birçok kişi bu platformlardaki varlıkları sayesinde ün kazanmaya ve belli bir üne ulaştıktan sonra da markalarla işbirliği yaparak kişisel hesaplarından ürettikleri içeriklerden ekonomik gelir elde etmeye başlamıştır. Bunun sonucunda“influencer”kavramı hayatımıza girmiş ve birçok insan için mesleğe dönüşmüştür. Bu kavrama oldukça hızlı alışan sosyal medya kullanıcıları, influencer'ları birer bilgi kaynağı ve kanaat önderi olarak görmekte ve tüketim alışkanlıklarını onların öneri ve tavsiyelerine göre şekillendirmektedir. Markaların, influencer'lar ile ürün ve kampanya tanıtımlarında, sosyal medyanın muazzam kullanıcı tabanına ulaşmak için yaptıkları işbirlikleri; ''Influencer Marketing'' olarak adlandırılmaktadır. Türkçeye“Etkileyen Pazarlama”olarak çevrilen bu kavram, son yıllarda teknolojik gelişmelere paralel olarak boyut değiştirmiş ve sanal karakterlerini ortaya çıkartmıştır. Influencer'ların bu dijital kreasyonları; gerçekte var olmayan fakat sosyal medya hesaplarını tıpkı gerçek insanlar gibi kullanan CGI teknolojisi üretimi yapay karakterlerdir. Sanal influencer'lar henüz küresel bir popülariteye sahip olmamakla beraber takipçi kitleleri oldukça geniştir ve onların tüketim tercihlerine yön vermede gerçek bir influencer kadar etkili olmaktadırlar. Gerçek ve sanal yaşamın iç içe girdiği günümüzde, özellikle Z kuşağı tüketicisine ulaşmaya çalışan dünyaca ünlü markalar da bu sanal karakterleri hızla benimsemiş, ürün ve kampanya tanıtımlarının hatta markalarının yüzü olarak kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışmada; sanal influencer'ların, sosyal medyada birer reklam ve pazarlama aracı olarak nasıl faaliyet gösterdikleri, takipçileri ve markalarla olan ilişkileri ortaya konulmuş, sistemin geleceği irdelenerek bir bütün olarak pazarlama sektörünü nereye götürebileceği tartışılmıştır. Aynı zamanda; güvenilirlik endeksi, hiper gerçeklik ekseninde değerlendirilmesi yapılarak, yasal, etik ve psikolojik boyutları tartışılmış ve genel bir incelemeyle sanal influencer pazarlama sistemine tanımlayıcı bir çerçeve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the digitalization of the advertising industry and the spread of social media platforms, many people have started to gain fame thanks to their presence on these platforms, and after reaching a certain reputation, they have started to earn economic income from the content they produce from their personal accounts by collaborating with brands. As a result, the concept of“influencer”has entered our lives and has turned into a profession for many people. Social media users, who get used to this concept very quickly, see influencers as a source of information and opinion leaders and shape their consumption habits according to their suggestions and recommendations. Cooperation of brands with influencers in product and campaign promotions to reach the enormous user base of social media; is called“Influencer Marketing”. This concept, translated into Turkish as“Affecting Marketing”, has changed dimensions in recent years in parallel with technological developments and revealed its virtual characters. These digital creations of influencers are artificial characters the CGI technology production that does not exist in reality but uses social media accounts just like real people. Although virtual influencers do not have a global popularity yet, their followers are quite wide and they are as effective as a real influencer in guiding their consumption preferences. In today's world where real and virtual life are intertwined, world-renowned brands too, especially those trying to reach generation Z consumers rapidly have adopted these virtual characters and started to use them as the face of their product and campaign promotions and even their brands. In this study; How virtual influencers operate as an advertising and marketing tool in social media, their relations with their followers and brands are revealed, the future of the system is examined and where it can take the marketing sector as a whole has been discussed. At the same time; the reliability index was evaluated on the axis of hyper-reality, its legal, ethical and psychological dimensions were discussed and a descriptive framework was presented to the virtual influencer marketing system with a general review.