Acil servise başvurup akut inme tanısı alanhastaların prognoz tahmininde halp skorununetkinliğinin incelenmesi
Those who applied to the emergency department and were diagnosed with acute stroke halp score in predicting the prognosis of patients investigation of its effectiveness
- Tez No: 908981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TATAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İnme, dünya çapında önde gelen ölüm ve uzun süreli sakatlık nedenidir (1). Acil servise başvuran inme hastalarında skorlama sistemleri kullanılarak, kritik hastaların erken tanınması sayesinde mortalite ve morbiditeye yönelik tedbirlerin daha erken alınması sağlanabilir. Bu çalışmada akut iskemik inme tanılı hastaların prognoz tahmininde HALP skorunun etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, retrospektif gözlemsel olarak tasarlandı. 1 Ağustos 2021-1 Ağustos 2022 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi acil servisine başvuran akut inme iskemik tanılı hastaların yaş, cinsiyet, özgeçmiş, mortalite bilgileri ve labaratuvar verileri elde edilip HALP skorları hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 267 akut iskemik inme tanılı hastanın yaş ortalaması 70,19±0,76 olarak hesaplandı. Hastaların %46,1'i (n=123) kadın, %53,9'u (n=144)erkekti. Yaş ortalamasında kadın (74,68±1,08) ve erkeklerde (66,35±0,98) anlamlıfark tespit edildi. Laboratuvar değerlerinde hastaların hemoglobin ortalamasının 12,81 (min-max: 5,1- 17,4), albümin ortalamasının 40,77 (min-max: 23-50), lenfosit ortalamasını 2,03 (min-max: 0,23-6,45) ve trombosit ortalamasının 246,97 (min-max: 57-908) olduğu görüldü. Hesaplanan HALP skor ortalaması da 48,14 (min- max: 1,66-288,04) olarak tespit edildi. Ayrıca 267 hastadan %17,2'sinin (n=46) exitus olduğu kayıt edildi. HALP skorunun exitus olan hastaların doğru şekilde belirlenme oranı olan duyarlılık oranı %30,43 ile düşükken, sağ kalan hastaları doğru şekilde belirleme oranı olan özgüllük oranı %81,9 ile yüksek bulundu. Sonuç: HALP skoru iskemik inmeli hastalarda yoğun bakım ya da servis yatışı kararı verilirken kullanılabilinecek basit, etkin, ulaşılabilir ve hızlı bir değerlendirme aracıdır. İskemik inme ile ilgili tüm klinisyenlerin bu skoru bir klinik karar destek sistemi olarak kullanması, prognoz açısından katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Stroke is the leading cause of death and long-term disability worldwide. By using scoring systems in stroke patients admitted to the emergency department, early recognition of critically ill patients can provide earlier measures for mortality and morbidity. In this study, it was aimed to investigate the predictive power of HALP score on prognosis in patients with acute ischemic stroke. Materials and Methods: The study was designed as a single-center, retrospective observational study. Between 1 August 2021 and 1 August 2022, age, gender, history, mortality information and laboratory data of patients with acute stroke ischemic diagnosis who applied to the emergency department of Lütfi Kırdar City Hospital were obtained and HALP scores were calculated. Results: The mean age of 267 patients diagnosed with acute ischemic stroke included in the study was calculated as 70.19±0.76. 46.1% (n=123) of the patients were female and 53.9% (n=144) were male. There was a significant difference in the mean age of females (74.68±1.08) and males (66.35±0.98). In laboratory values, the mean hemoglobin of the patients was 12.81 (min-max: 5.1- 17.4), the mean of albumin was 40.77 (min-max: 23-50), the mean of lymphocytes was 2.03 (min-max: 0.23). -6.45) and platelet mean 246.97 (min-max: 57-908). The calculated HALP score average was also determined as 48.14 (min-max: 1.66-288.04). In addition, it was recorded that 17.2% (n=46) of 267 patients were exitus. While the sensitivity rate, which is the rate of correctly determining the HALP score of the patients with exitus, was low at 30.43%, the specificity rate, which is the rate of correctly identifying the surviving patients, was found to be high with 81.9%. Conclusion: The HALP score is a simple, effective, accessible and rapid assessment tool that can be used when deciding on admission to the intensive care unit or ward in patients with ischemic stroke. The use of this score as a clinical decision support system by all clinicians related to ischemic stroke may contribute to making more accurate decisions for patients.