Türkiye'de e-ticaret ve makroekonomik göstergeler arasındaki ilişki
The relationship between e-commerce and macroeconomic indicators in Turkey
- Tez No: 687893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ YÜKSELEN YAĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada elektronik ticaret ile makroekonomik göstergeler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma için kanonik korelasyon analizi kullanılmıştır. Analizde bağımlı değişken setine dahil edilen değişkenler; internetten yapılan kartlı ödeme işlemleri tutarı, kredi kartı sayısı ve yerli kredi kartlarının yurtiçi kullanım işlem tutarıdır. Bağımsız değişken setine dahil edilen değişkenler ise; enflasyon oranı, reel efektif döviz kuru, işsizlik oranı ve tüketici kredisi faiz oranıdır. Yapılan analiz sonuçlarına göre elektronik ticareti yalnızca işsizlik oranının negatif yönde etkilediği gözlemlenirken, diğer üç değişkenin ise elektronik ticareti artırma eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between electronic commerce and macroeconomic indicators has investigated. Canonical correlation analysis has used for the research. Variables included in the dependent variable set in the analysis; the amount of card payment transactions made on the internet, the number of credit cards and the domestic usage transaction amount of domestic credit cards. The variables included in the independent variable set are; inflation rate, real effective exchange rate, unemployment rate and consumer loan interest rate. According to the results of the analysis, it is observed that only the unemployment rate affects electronic commerce negatively, while the other three variables tend to increase electronic commerce.