Essays on international portfolio investments
Uluslararası portföy yatırımları üzerine makaleler
- Tez No: 688261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasının birinci ve ikinci bölümü ağırlıklı olarak volatilite, çarpıklık, momentum, karlılık, özerk ölçütler, büyüklük ve değer etkileri, yatırım ve net hisse senedi ihracı değerleri olmak üzere birçok getiri tahminleyicisini ele almaktadır. Ek olarak, toplam volatilite ölçütü olarak kullanılması önerilen getiri aralığı değişkeni ile beklenen getiri oranları arasındaki kesitsel ilişki literatürde ilk defa bu bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde, 19 adet anomalinin getiri oranları üzerindeki etkisinin anlamlılığı uluslararası endeks seviyesinde araştırılmıştır. Bu kapsamda, Ocak 1973 ve Temmuz 2015 tarihleri arasında 37 ülke için tanımlanmış olan 19 adet endüstrinin yer aldığı yerel endüstri endeksleri kullanılmıştır. Hem portföy bazlı hem de endeks bazlı kesitsel regresyon analizlerinin sonuçları, getiri aralığı değişkeni başta olmak üzere tüm volatilite ölçütlerinin özellikle düşük piyasa değerli endeks getirilerini etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, maksimum ve minimum getiri anomalilerinin ise piyasa değeri fark etmeksizin her portföy için anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak, çarpıklık ölçütleri düşük piyasa değerli endeks getirilerini anlamlı bir şekilde etkilerken, momentum etkisi hem düşük hem de orta piyasa değerli endeksler üzerinde anlamlıdır. Tanımlarına bağlı olarak, karlılık etkisi düşük ve yüksek piyasa değerli portföylerde anlamlı iken değer etkisi ise her seviye piyasa değerli endeks getirileri üzerinde anlamlı bir açıklayıcı güce sahiptir. Son olarak, geleneksel ölçüt olan standart sapma yerine, getiri aralığının daha pratik bir toplam volatilite ölçütü olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. İkinci bölümde, 19 adet anomalinin endeks getiri oranları üzerindeki etkisi Kuzey Amerika, Avrupa, Asya-Pasifik, Güney Amerika, ODKA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ve Japonya için test edilmiştir. Diğer bir deyişle, bölgelerin sahip oldukları farklı karakterlerin, bölgeler arası piyasa ayrışması/bütünleşmesi derecelerinde farklılıklara neden olduğu hususu dikkate alınarak; varlık fiyatlama modellerinin bölgesel versiyonları kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, getiri aralığı ve diğer tüm volatilite ölçütlerinin Avrupa, Asya-Pasifik, Güney Amerika, ODKA ve Japonya'da; maksimum ve minimum getiri anomalilerinin ise her bir coğrafi bölgede etkili olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, büyüklük ve değer etkilerinin Japonya dışında her bölgede; Japonya'da ise sadece büyüklük etkisinin anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Momentum etkisinin Kuzey Amerika, Avrupa ve ODKA; karlılık etkisinin ise ölçüm metoduna bağlı olarak Avrupa ve Asya-Pasifik; çarpıklık ölçülerinin ise sadece Avrupa yerel endüstri endeksleri getirilerini anlamlı bir şekilde etkilediği görülmektedir. Son olarak, portföy analiz sonuçlarının büyük bir çoğunluğu Fama-MacBeth regresyonları ile desteklenmektedir. Üçüncü bölümde, değer etkisi ölçütü olan Kazanç/Fiyat değeri (KF) oranı, Fama ve French (2008)'in çalışmasındaki ayrıştırma yöntemi izlenerek; gecikmeli KF değeri, kazançtaki değişim, momentum ve zıtlık etkisi olmak üzere 4 bağımsız bileşene ayrıştırılmıştır. İkinci bölümde kullanılan yerel endüstri endeksleri örneklemine ek olarak, 51 ülke endeksi de kullanılmıştır. Elde edilen bulgular her iki örneklem için de anlamlı bir KF oranı etkisinin var olduğunu; KF oranı bileşenlerinin, KF oranının sahip olduğu bilgi setinden bağımsız bilgiler içerdiği ve bu bilgilerin de gelecek getiri oranları tahminlerini anlamlı bir şekilde geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, KF oranı ayrıştırmasının Güney Amerika dışında tüm bölgelerin yerel endüstri endeksleri için anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, ilgili bulguların, gecikmeli KF oranının hesaplanmasında kullanılana gecikme uzunluğuna bağlı olarak değişebileceği saptanmıştır. Son olarak, her iki örneklemin piyasa değeri bazlı portföyleri için uygulanan ayrıştırma analizleri, KF oranı ayrıştırmasının düşük piyasa değerli endeksler için daha fazla bilgi ortaya çıkardığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The first and second chapters of the dissertation mainly focus on several return predictors, which are measures of volatility, skewness, momentum, and profitability; size and value effects; and other measures, such as investments and net share issuance. In addition, the cross-sectional relation between the return range, a newly proposed proxy of total volatility, and future index returns are examined for the first time in the literature. In the first dissertation chapter, the significance of the effects of these nineteen anomalies are examined at the international index level using 19 industries specified for 37 countries from January 1973 to July 2015. The results of both the portfolio-level analyses and index-level cross-sectional regressions indicate that all volatility measures, including the return range, exclusively affect returns on small-cap indexes. Additionally, maximum and minimum return anomalies also persistently exist across all size quintiles. The skewness measures significantly affect small-cap indexes while the momentum effect is significant in both small- and medium-cap indexes. Depending on their definitions, profitability measures significantly affect both small- and large-cap portfolios whereas the value effect has significant explanatory power on indexes from all size segments. Lastly, the return range can be used as a very practical measure of total volatility instead of the standard deviation. The second chapter investigates the effects of these nineteen index attributes on index returns for six different regions: North America, Europe, Asia-Pacific, South America, MENA, and Japan. This chapter considers the different characteristics of these regions that determine the degree of market segmentation or integration across regions, and therefore performs the regional versions of the asset-pricing models. The results suggest, first, that all volatility measures and the return range significantly predict index returns from Europe, Asia-Pacific, South America, and Japan. Second, the maximum and minimum return anomalies significantly predict index returns regardless of region. Third, there are significant size and value effects for all regions except for Japan, which only shows size effect. Fourth, there are significant momentum effects in North America, Europe, and MENA while the profitability effect has a significant explanatory power for Europe and Asia-Pacific, depending on its definition. Fifth, the skewness measures only significantly affect the returns for European country-industry indexes. Lastly, the Fama-MacBeth regressions provide almost identical results to the portfolio analyses. The third chapter examines the value effect based on earnings-to-price ratio (EP) by decomposing EP into four independent components, which are lagged EP value, change in earnings, momentum, and reversal, following the decomposition methodology of Fama and French (2008). In addition to the sample from the second chapter, this chapter includes a sample of country indexes with 51 local country indexes. The results show a significant EP ratio effect while the components of EP also include independent information that can be used to enhance estimates of future returns for both country-industry and country indexes in most of the cases. Additionally, decomposition of EP matters for all regions of country-industry indexes except South America. However, the results depend on the time horizons used for the lagged value of EP. Lastly, the decomposition analyses for the size-based portfolios of both samples show that the components of EP reveal more information about small-cap indexes.